Úvod » Slovník pojmů » R » Rukáv na ryby

Co je rukáv na ryby?

Rukáv na ryby slouží k odlovení a přesunu ryb. Jedná se o tkaninu, která je uzpůsobena tak, aby nepoškodila při transportu šupiny nebo kůži ryb. Propustná varianta rukávu je tvořena síťkou, ze které voda vytéká. Nepropustný rukáv udrží obsah kapaliny uvnitř a ryby tak mají větší pocit bezpečí a pohodlnější podmínky pro přenesení. Někde je uváďen název japonský rukáv.

Kdy se rukáv na ryby používá?

Rukáv na ryby je využíván na bezpečnou přepravu ryb. Ať už KOI okrasných ryb nebo chovných.

Rukáv pro vysazování ryb

Rukáv je nepropustný. Materiál je zpravidla pogumovaný. Udržuje vodu uvnitř vaku. Pro dokonalé pohodlí ryb v něm umístěných. Vypouštěcí rukáv bývá součástí přepravní bedny, která může být plastová, hliníková nebo železná. Slouží k vypouštění ryb do větší vodních děl i přírodních ploch. Jako jsou řeky, rybníky, jezera, sádky.

Rukáv pro přemisťování / vypouštění ryb

Rukáv pro transport ryb je určen například pro situace, kdy je nutné zazimovat zahradní jezírko, ve kterém není dostatečná hloubka pro ryby pro přežití zimního období. Okrasné ryby se odloví do vaku a přenesou do vhodného prostředí.

Jaké jsou druhy rukávů na ryby?

  • Propustné – propustné rukávy mají síťku a ryby v ní jsou na suchu. Proto je nutné transport urychlit. Nehodí se na dlouhé přesuny.
  • Nepropustné – tyto rukávy udrží ve svém obsahu vodu a je možné je použít na delší přesun.

Jak se rukáv na ryby používá?

Rukáv na ryby má tvar válce. Jeden konec je opatřen obroučkou s rukojetí a druhý je zavazovací. Pokud se podaří odlovit rybu tak, aby hlava směřovala k rozvazovací části, je pak snadnější její vypuštění, kvůli nasměrování hlavy k otvoru. U sítěk s pevným koncem je toto nemožné.

Veronika Jadrná