Úvod » Články » Co dodržet při zazimování zahradního jezírka
|

Co dodržet při zazimování zahradního jezírka

Zazimovaní zahradní jezírko

Chcete si po zimě užít dobře fungujícího jezírka. Věnujte správnou péči zazimování jezírka s rybami a rostlinami. A to nejen jezírkům s fólií, ale i plastovým.

Rady a tipy, jak zazimovat zahradní jezírko

Proč zazimovávat zahradní jezírko?

Důvodem zazimování je ochrana. A to nejen fauny a flóry, ale i “infrastruktury”, která pomáhá jezírko udržovat čisté a zabraňuje růstu řas v letním období. Pokud chcete udržet ryby a jiné organismy naživu i přes zimu, na jaře se kochat pohledem na bujně rostoucí vodní rostliny a neřešit poničené jezírkové příslušenství je zazimování tím nejspolehlivějším úkonem. Co získáte správným zazimováním?

 • Ochranu rybího osazenstva – většina ryb a vodních organismů je citlivá na nízké teploty a množství kyslíku ve vodě. Zazimování pomáhá udržet vodu v jezírku na vhodné teplotě, aby ryby mohly přežít zimu.

 • Ochranu rostlin – některé vodní rostliny mohou v zimě při nesprávné péči odumřít nebo ztratit svou barvu. 

 • Ochranu mikroorganismů – mikroorganismy v jezírku jsou klíčovými členy ekosystému, které provádějí biochemické procesy, které udržují vodu čistou. Zazimování pomáhá udržet tyto mikroorganismy naživu.

 • Přípravu na zamrznutí jezírka – správná ochrana před zamrznutím zabraňuje tvorbě ledu.

 • Zajištění správné kvality vody – zazimování může pomoci udržet kvalitu vody v jezírku. To je důležité pro celkové zdraví jezírka a jeho obyvatel.

 • Ochranu jezírkového příslušenství – Čerpadla, filtry a jiné komponenty mohou být poškozeny v důsledku působení mrazu.

Kdy zazimovat zahradní jezírko?

Obvykle se zazimování provádí na konci podzimu, než přijdou první mrazy. Pokud máte jezírko zarybněné, tak mrkněte na Jak zazimovat jezírko s rybami. Příprava začíná už srpnu/září.

Měli byste stihnout zazimovat před příchodem větších a dlohodobějších mrazů. Protože byste se pak kvůli ledu nemuseli dostat ke kalu na dně apod. Mráz také velmi rád poškozuje jezírkovou techniku.

Při ochlazení vody se také ryby dostávají do klidového režimu a není dobré je rušit. 

Zazimování je možné provádět postupně.

 • Ostříhat rostliny,
 • odlovit nečistoty (napadané listí) z hladiny a odsát kal ze dna jezírka,
 • zastavit provoz filtrace a uložení komponent.

Jak zazimovat různé typy zahradních jezírek

Jak zazimovat jezírko s rybami?

Na přípravu ryb na zimní období je třeba myslet již v srpnu a září, kdy ještě nejsou velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ryby v tomto čase dobře přijímají potravu. A úkolem je dostat do jejich těla probiotika a vitamíny, které jim pomohou přečkat zimu bez úhony.

V době, kdy se začnou zvětšovat rozdíly teploty vody přes den a v noci bude okolo 15 °C sypejte rybám krmivo, které je pro ně lehce stravitelné.

Pokud teplota vody klesne k 10 °C přestávají ryby přijímat potravu. Jelikož se jejich metabolismus řídí právě teplotou okolního prostředí. Samy se připravují na přezimování. Jejich celková aktivita je zpomalená. V podzimních měsících může teplota kolísat a i chuť ryb může být v řádu dnů proměnlivá. Může nastat situace, kdy několik dní není třeba krmit a po slunečných dnech se opět voda zahřeje a i metabolismus ryb se znovu aktivuje.

V zimním období se ryby nekrmí. Mohlo by jim to poškodit zdraví, jelikož nemají při dlouhodobém odpočinku v trávicím traktu enzymy pro zpracování potravy.

Přežijí ryby zimu v jezírku?

Abyste udrželi ryby nebo i některé vodní želvy naživu musíte zajistit jednu důležitou podmínku. Hloubka jezírka, ve kterém mají živočichové přezimovat, musí být nejméně 1 m a více. Voda si tady drží stabilní teplotu okolo 4 °C. 

Druhou (náročnější) možností přezimování ryb je zimoviště, které si můžete vytvořit ve sklepě nebo zimní zahradě. Nádrž je napuštěna vodou z jezírka a udržujete teplotu vody okolo 10 °C. Je zajištěno přirozené nebo umělé světlo. Ryby se nekrmí.  

Jak zazimovat koupací jezírko?

Koupací jezírko se nijak nevymyká v ohledu přípravy na jeho zazimování. Přejděte níže do článku na Postup zazimování jezírka a učiňte kroky, které jsou zde popsané.

Jak zazimovat plastové jezírko?

Nejdůležitější věcí, na kterou je nutné dát pozor, je malá velikost a hloubka plastového jezírka. Ta je důležitá pro správné přezimování ryb (minimálně 1 m). Proto je při zazimování plastového jezírka potřeba ryby odlovit a nechat je přezimovat v zimovišti. 

Jezírko nemusíte na zimu vypouštět. Jenom je dobré nechat na jeho hladině například plovoucí pet lahve nebo plováky, které by v případě zamrznutí hladiny rozrušily ledovou vrstvu a zároveň díky tomu zůstal otvor pro odchod jedovatých plynů a místo, kterým může do vody vstupovat kyslík. 

Jak zazimovat rostliny v jezírku?

Jezírkové rostliny potřebují péči s příchodem prvních mrazíků. Listy ztrácí svou barvu a je třeba je odstranit. Pokud by se tak nestalo, mohly by odumřelé části rostlin způsobit v jezírku prostředí nevhodné pro život ryb. Protože jejich tlející části vytvářejí nebezpečné, jedovaté plyny

Nadzemní části rostlin se ostříhají. Stonky a listy leknínů také. Oddenky by měly být alespoň 30 cm pod úrovní hladiny jezírka. Choulostivější rostliny je lepší přesunout do hlubší části jezírka. Je také možné lekníny nechat přezimovat ve sklepě. 

Na jaře ostříhané části rostlin znovu obrazí, jelikož mají uloženou mízu v koříncích a cibulkách. 

Jakou jezírkovou chemii nebo bakterie použít při zazimování?

Jezírková chemie může pomoci s přípravou jezírka na zimu. Základním cílem je, aby bylo jezírko čisté, zbavené detritu, řas a organických nečistot. Důvodem je udržení kvality vody i v zimních měsících. Ve vyčistěném jezírku nedochází ke zvýšené tvorbě amoniaku, pH a následnému úhynu ryb.

S čistěním pomůže:

 • Přípravky na bázi aktivního kyslíku, které pomáhají odstraňovat řasy.
 • Pokud je voda zakalená, je možné, podle správného dávkování, využít vločkovač. Vytvoří shluky, které spadnou na dno jezírka a mohou se pak odsát vysavačem.
 • Je možné upravit pH v jezírku. Na zimní období by nemělo přesahovat hodnotu 8.

Bakterie se na zimu nepoužívají, jelikož ve studené vodě nefungují. K životu se začínají probouzet okolo 15 °C.

Postup zazimování zahradního jezírka

 1. Pokud máte ryby, začněte je v srpnu/září krmit krmivem obohaceným o vitamíny a probiotika.
 2. S prvními mrazy ostříhejte celé nadzemní části bahenních rostlin. Lekníny dejte na nejhlubší místo jezírka nebo je vylovte a můžete je umístit ve sklepě. Zastřihněte i rostliny v okolí jezírka.
 3. Odstraňte z hladiny spadané listí, jehličí. 
 4. Zakalenou vodu zbavte nečistot. Můžete si pomoci vločkovačem.
 5. Vysajte jezírkovým vysavačem dno. Odstraňte bahno. 
 6. Postarejte se o jezírkové zařízení.
  1. Filtrace – Pokud je filtr umístěn nad úrovní hladiny s příchodem mrazů okolo – 5 °C filtraci vypněte. Vypusťte z ní vodu. Médium můžete ponechat na místě. Bakterie se aktivují ve chvíli, kdy přijdou znovu do styku s vodou. Voda musí být vypuštěna z hadic. Gravitační filtrace a filtrace umístěné v šachtě mohou zůstat zapojené. V zimě může mít čerpadlo až poloviční výkon oproti létu.
  2. Jezírkové čerpadlo – Odpojit a uskladnit. Rotor i stator je dobré ošetřit proti vodnímu kameni. 
  3. UV lampa – Odpojit a uskladnit. Křemíkovou trubici zbavit vodního kamene.

Jak zabránit zamrznutí jezírka?

Ptáte se, proč by nemělo jezírko zamrznout? Jednak má led destruktivní účinky na jezírkovou fólii, kdy může být protržena nebo může být poškozen plast jezírka. Dalším důvodem je uzavření vodní hladiny. Jedovaté plyny nemohou odcházet do atmosféry a pro ryby v jezírku mohou být nastalé podmínky život ohrožující.

Pokud vás zajímá, jak efektivně předejít zamrznutí jezírka, přečtěte si článek Co použít proti zamrznutí zahradního jezírka?

Veronika Jadrná

Podobné příspěvky