Úvod » Slovník pojmů » A » Aktivní kyslík

Co je aktivní kyslík?

Aktivní kyslík je prostředek, kterým lze získat nebo udržet čistou vodu v bazénech, vířivkách, ale i zahradních a koupacích jezírcích. Aktivní kyslík funguje nejčastěji na bázi peroxidu vodíku. Nebo manganistanu draselného. Je to bezchlorová metoda, kterou lze upravit vodu. Odstraňuje mikroorganismy – řasy. Hodí se na pravidelnou údržbu, jeho účinnost z vody rychle vyprchá.

Jaká jsou pravidla použití aktivního kyslíku?

Aby byla zachována správná účinnost aktivního kyslíku:

  • pH vody musí být mezi 7 až 7,6.
  • Voda by neměla být horká. Použití ve vířivkách snižuje účinnost.

Použití aktivního kyslíku do jezírka 

Aktivní kyslík do jezírka se přidává ze dvou důvodů.

  • Doplnění hladiny kyslíku ve vodě.
  • Odstranění řas. 

Jakým způsobem dojde k odstranění řas pomocí aktivního kyslíku?

Podle druhu přípravku je možné aplikovat přípravek buď plošně nebo pouze na místa s výskytem řasy.

Aktivní kyslík ve formě granulí se sype na “postižená” místa. Jde o to, aby nebyly zasaženy rostliny nebo dokonce ryby. Na hladinu, nad místem výskytu řas se vysype přípravek. Ten dopadne na dno a oddělí řasy od povrchu dna. Kyslíkové bublinky pak vynesou nečistoty na hladinu odkud je třeba je síťkou odstranit. Zbývající nečistoty by pak měly být z hladiny posbírány skimmerem.

Před aplikací přípravku je třeba vypnout koloběh vody, aby proud neunášel granule na místa, kam nechceme. A aby nebyly nečistoty odneseny do filtrace. Cílem je dostat je na hladinu. Pokud filtrační zařízení poběží, je třeba ho poté vyčistit.

pH vody se po použití aktivního kyslíku může přechodně zvýšit až o 1 stupeň.

Při větší rozloze jezírka lze dávku rozdělit do dvou dnů. V jednom dni se aplikuje na jednu půlku a v druhém dni na druhou půlku plochy. Tím dojde ke snížení zatížení jezírka.

Použití aktivního kyslíku do bazénu

Aktivní kyslík je náhrada nebo varianta oproti chlorové dezinfekci vody. Procedura aktivním kyslíkem je vhodná pro osoby, které dráždí chlorové přípravky. Nedráždí pokožku ani oči.

Jeho použití je ve formě tablet nebo v tekutém stavu.

  • Aktivní kyslík může být používán jako prevence růstu řas, proti zakalení vody při pravidelném používání. Nevýhodou u této terapie je její krátká účinnost. Aktivní kyslík rychle vyprchá a je nutné ji za krátký čas opakovat.
  • Nebo lze použít jako šokovou terapii při výraznějším znečištění. Poté je nutné buď odstranit nečistoty, které vyplavaly na hladinu bazénu síťkou a případně pročistit filtraci, do které se nečistoty dostaly.

Použití aktivního kyslíku do vířivky

Aktivní kyslík ve vířivkách funguje na stejném principu jako u bazénů.
Pohodlným řešením jsou určitě tablety, které by měly postupně uvolňovat aktivní kyslík a zajišťovat pravidelnou péči.

Dávkování aktivního kyslíku

Před použitím přípravku si vždy přečtěte návod. Jednotlivé prostředky se liší jak ve formě (prášková, v tabletách nebo tekutá), tak i v množství, které má být aplikováno. Je třeba dávat si pozor na požadovanou hodnotu pH vody, při které přípravky fungují správně.

Veronika Jadrná