Úvod » Články » Jakou vybrat trampolínu na zahradu – druhy, bezpečnost
|

Jakou vybrat trampolínu na zahradu – druhy, bezpečnost

Skákání trampolína děti

Chcete zabavit děti nebo i dospělé a přitom zpevnit svalstvo a koordinaci? Trampolíny toto umí zajistit. Zajímá vás, jak vybrat trampolínu, aby bylo skákání bezpečné?

Přínosy skákání na trampolíně

Zahradní trampolína přináší mnoho výhod, jak z hlediska fyzického zdraví, tak zábavy a relaxace. Zde je několik důležitých výhod:

 • Zlepšení fyzické kondice – Při výskoku se zapojují téměř všechny svaly. Hlavně nohy, břišní svaly, hýžďové svaly a svaly zad. Opakované skákání působí jako kardiovaskulární cvičení, které zlepšuje kondici a spaluje kalorie.
 • Získání koordinace a rovnováhy – Skoky a odrazy pomáhají zlepšovat motorické schopnosti, propojení mezi mozkem a svaly. Posiluje celkovou koordinaci těla.
 • Zábava a relaxace –  Skákání na trampolíně je zábavná aktivita, která může přinést radost a zábavu jak dětem, tak dospělým. Je to skvělý způsob, jak se odreagovat a relaxovat a zároveň se zapojit do aktivního pohybu.
 • Zlepšení nálady a snížení stresu – Jakákoli fyzická aktivita uvolňuje endorfiny – hormony štěstí, které zlepšují náladu a snižují stres.
 • Zvýšení aktivity lymfatického systému – Skákání na trampolíně pomáhá stimulovat lymfatický systém, který je odpovědný za odstraňování toxických látek z těla. Tím se podporuje lepší odtok lymfy a zlepšuje se celková imunita.

Pravidla pro bezpečné skákání na trampolíně

Trampolíny pro děti jsou v posledních letech skoro na každé zahradě, kde bydlí děti. S jejich množstvím ale roste i počet zranění, která se na trampolínách stávají. A nutno říci, že některá mohou být opravdu závažná. Nejčastěji se jedná o zlomeniny končetin i páteře, pohmožděniny a vymknutí.

I když skákání na trampolíně je bráno pouze jako zábava, je nutné říci, že se pohyby blíží sportovnímu výkonu. Například gymnastice. A tu děti také vykonávají pod dohledem trenéra, který jim vysvětluje, jak jednotlivé cviky provést, aby nedošlo k úrazu.

K trampolínám je vhodné přistupovat jako ke sportovnímu náčiní, na kterém je nutná správná koordinace pohybů, aby nedošlo k poranění ze špatného provedení skoku. Děti samy často nedokážou odhadnout, kam je síla získaná odrazem “vystřelí”.

Zásady bezpečného skákání na trampolínách

 • Dohled dospělé osoby – Pokud jde o děti, měla by být přítomna dospělá osoba, která dohlíží na skákání a zajišťuje bezpečí. Není vhodné přenášet zodpovědnost za hlídání na starší děti.
 • Pouze 1 osoba na trampolíně – Velmi často se stává, že děti ztratí při výskocích přehled o druhém nebo třetím skokanovi, který se také nachází na ploše a srazí se.
 • Odložit šperky, mobily, brýle – Mohly by se připlést nečekaně do cesty.
 • Dlouhé vlasy do copu – Rozpuštěné se mohou zaplést do konstrukce, nebo je může dítě přišlápnout.
 • Pohodlné a spíše přiléhavé oblečení – Do volně vlajícího oblečení se můžete zaplést a ztratit koordinaci.
 • Skoky na středu trampolíny – Pokuste se skákat na středovou část trampolíny, abyste minimalizovali riziko pádu z okraje.
 • Nepřeceňovat síly – Hopsání je fyzicky náročné a z únavy může vzniknout úraz.
 • Dělat pouze triky, které znáte a umíte.- Vyvarujte se rizikových pohybů: Neprovádějte salta nebo složité akrobatické pohyby, pokud na to nemáte dostatečnou dovednost a zkušenosti. Držte se jednoduchých a bezpečných skoků.
 • Používejte ochrannou síť – Instalace ochranné sítě kolem trampolíny je důležitá, aby zabránila vypadnutí z trampolíny a minimalizovala riziko pádů.
 • Špatné počasí = stopka pro skákání – Při dešti, větru nebo jiných nepříznivých povětrnostních podmínkách je lepší nevyužívat trampolínu. Hrozí riziko uklouznutí.
 • Před započetím skákání zkontrolujte stav trampolíny – Síť, pružiny, ochranné obaly.

Nezapomínejte, že trampolína není chůva na hlídání dětí a pro bezpečné skákání je nutné dodržovat pravidla.

Druhy zahradních trampolín

Venkovní trampolíny jsou k dostání ve dvou typech. Buď mohou být zapuštěné nebo nadzemní. Rozdíl mezi nimy spočívá v tom, jak jsou instalovány v terénu.

Nadzemní trampolíny

Nadzemní trampolína je instalována na zvednuté platformě nebo rámu nad zemí. Tento typ trampolíny je snadněji dostupný, protože není nutné provádět žádné zemní práce. Nadzemní trampolíny jsou obvykle vybaveny schůdky nebo vstupními bránami pro snadný přístup. Jejich skákací plocha je tedy umístěna výše nad povrchem terénu.

Nadzemní trampolína se instaluje nad povrch terénu. Konstrukce je z trubek. Odrazová plocha je také ve výšce a je nutné vylézt po žebříku nebo vyšplhat.

Souhrnné informace o nadzemní trampolíně

 • Konstrukce – Skládá z ocelového rámu, který poskytuje pevnost a stabilitu. Rám je obvykle opatřen povrchovou úpravou proti korozním vlivům, aby byl odolný vůči povětrnostním podmínkám.
 • Skákací plocha – Vyrábí se z pružných a odolných materiálů. K rámu může být připevněna pružinami nebo gumami.
 • Bezpečnostní síť – Měla by být základním vybavením trampolíny. Bez síťky venkovní trampolínu ani nepořizujte. Ochranná síť může být vnitřní nebo vnější.
 • Ochranný polštář (pads) na pružinách – Chrání skokana před přímým kontaktem s pružinami.
 • Montáž a demontáž – Nadzemní trampolíny jsou obvykle relativně snadné na montáž a demontáž. Většina modelů obsahuje podrobné návody a všechny potřebné součásti. Přesto je důležité pečlivě dodržovat instrukce výrobce a zajistit správné sestavení trampolíny.
 • Příslušenství – Vzhledem k umístění skákací plochy nad zemí je nezbytné, aby byly součástí balení schůdky, kotvicí prvky zabraňující ulétnutí nebo posunu.

Zapuštěná trampolína

Zapuštěné trampolíny

Přízemní venkovní trampolína je instalována do země tak, že její odrazová plocha je na úrovni terénu nebo mírně nad ním. Tato metoda instalace má několik výhod a je stále populárnější mezi majiteli zahradních trampolín.

Souhrnné informace o zapuštěné trampolíně

 • Konstrukce – Rám je obvykle vyroben z pozinkované oceli, aby byl odolný vůči povětrnostním vlivům a koroznímu opotřebení.
 • Skákací plocha – Skákací plocha je připevněna k rámu pomocí pružin nebo elastických pásek. Materiál skákací plochy je obvykle vyroben z odolného a pružného materiálu, který umožňuje pohodlné skákání. Na skákací plochu působí nejvíce povětrnostní vlivy, a proto musí být odolná. Povrchy mohou být různé. Zaměřte se při výběru na materiál, který je neabrazivní a chrání tak při dopadech kůži před odřením.
 • Bezpečnostní síť – Síť je základ pro bezpečnost skákání. Může být vnější nebo vnitřní a chrání skokana před vypadnutím z trampolíny.
 • Ochrana na pružinách – Předchází úrazům vzniklým při pádu na pružiny.

Montáž a instalace zapuštěné trampolíny

 1. Příprava jámy – Dle rozměrů trampolíny vytvořte prohlubeň, aby se do ní vešel rám trampolíny.
 2. Sestavení rámu – Rám trampolíny sestavte mimo jámu a připevněte k zemi pomocí kotvicích prvků. Dodržujte pokyny výrobce a ujistěte se, že rám je správně sestaven a pevně přichycen k zemi.
 3. Umístění skákací plochy – Po sestavení rámu připevněte skákací plochu k rámu pomocí pružin nebo elastických pásek. Ujistěte se, že pružiny jsou rovnoměrně rozloženy po celém obvodu trampolíny.
 4. Instalace bezpečnostních prvků – Nasaďte ochranný polštář na pružiny a bezpečnostní síť. Tyto prvky pomáhají minimalizovat riziko úrazů při skákání.

Porovnání nadzemní a zapuštěné trampolíny

Oba typy trampolín mají své výhody a nevýhody. Zapuštěná trampolína poskytuje estetičtější vzhled a snižuje riziko pádů z výšky. Na druhou stranu vyžaduje větší úsilí a náklady při instalaci. Nadzemní trampolína může být přemístěna na jiné místo, pokud je to potřeba. Nicméně je vizuálně nápadnější a vyšší nad povrchem terénu.

Parametr Nadzemní trampolína Zapuštěná trampolína
Bezpečnost Větší riziko pádu (z výšky). Menší riziko úrazu.
Estetický vzhled Trampolína je na vysokých nohách. Narušuje ráz zahrady. Méně nápadná v zahradě.
Stabilita Menší stabilita. Může při velkém větru ulétnout. Větší stabilita a pevnost.
Životnost Ocelová konstrukce a všechny části jsou vystavovány povětrnostním vlivům. Zapuštěné části jsou chráněny před UV zářením.
Náklady na pořízení Cena se odvíjí od velikosti skákací plochy. Stejně velká nadzemní trampolína je levnější než zapuštěná. Cena se odvíjí od velikosti skákací plochy. Stejně velká zapuštěná trampolína je dražší než nadzemní.
Náročnost instalace Složení je relativně jednoduché. Před samotnou instalací je třeba vykopat a připravit jámu, do které se bude trampolína vkládat.

Co sledovat při výběru venkovní trampolíny

Vybrat trampolínu nemusí být “těžký oříšek”. Stačí si odpovědět na pár otázek a dle odpovědí budete mít jasno.

Trampolina

Kdo bude na trampolíně skákat? Velikost odrazové plochy a nosnost trampolíny

Při pořízení dětské trampolíny je důležité zohlednit několik faktorů, včetně prostoru, který máte k dispozici, věku a dovedností uživatelů. V neposlední řadě také to, za jakým účelem trampolínu pořizujete. Zde jsou některé faktory, které byste měli zvážit při výběru velikosti trampolíny.

 • Prostorové možnosti – Mějte na paměti, že kolem trampolíny by měl být dostatečný prostor okolo i nad pro bezpečnostní zónu, která minimalizuje riziko pádu mimo trampolínu. Udává se alespoň 1 metr po celém obvodu.
 • Věk a dovednosti uživatelůRůzné velikosti trampolín jsou vhodné pro různé věkové skupiny a dovednosti skokanů.
 • Průměr trampolíny – Menší trampolíny o průměru 2-3 metry jsou obvykle vhodné pro mladší děti. Velkou trampolínu, která má průměr cca 3-4 metry pořiďte spíše pro starší děti a dospělé.
 • Účel použití – Zvažte, jakým způsobem bude trampolína používána. Pokud je určena pro zábavu a skákání ve volném čase, menší velikost může být dostačující. Pokud však plánujete provádět pokročilé skoky, akrobacii nebo trénovat určité sportovní aktivity, může být vhodnější vybrat větší trampolínu.
 • Nosnost – Každá trampolína má svou nosnost, která určuje maximální hmotnost uživatele, kterou bezpečně unese. Ujistěte se, že vybraná trampolína má dostatečnou nosnost pro všechny potenciální uživatele.

Je dobré si také před nákupem trampolíny vyzkoušet různé velikosti a poradit se s prodejcem nebo odborníkem. Velikost trampolíny rozhoduje o bezpečnosti a prožitku.

Ochranné prvky

Bezpečnost trampolíny by měla být na prvním místě. Tu zajišťují trampolíny s ochrannou sítí, která může být vnitřní nebo vnější síť a ochranný polštář na pružiny. Nejen výrobek musí být bezpečný, ale musí se dodržovat Pravidla pro bezpečné skákání na trampolíně.

Vnitřní nebo vnější ochranná síť

Podívejte se rovnou na výhody a nevýhody vnitřních a vnějších ochranných sítí u trampolín.

Vnitřní síť

Ochranná síť je instalována v prostoru mezi pružinami a odrazovou plochou.

Výhody

  • Bezpečnost – Vnitřní síť je umístěna uvnitř okolo “výpletu” – skákací plochy trampolíny. Skokan se pak nedostane nohama do prostoru pružin, jež jsou za sítí.
  • Snadná instalace – Vnitřní sítě jsou často snadno připevnitelné k rámu trampolíny a jednoduše se natahují uvnitř skákací plochy.

Nevýhody

  • Omezený prostor – Přítomnost vnitřní sítě snižuje místo pro skákání uvnitř trampolíny. Uživatelé mají méně prostoru pro vykonávání akrobatických pohybů a větší skoky.

Trampolina s vnitrni ochrannou sítí

Vnější síť

Síť je připevněna z vnější strany konstrukce. Pružiny volně navazují na skákací plochu.

Výhody

  • Větší prostor pro skákání – Vnější síť je umístěna kolem skákací plochy na rámu a neomezuje prostor pro skákání.
  • Snadný přístup – Uživatelé mohou snadno vstupovat a vystupovat z trampolíny, protože vnější síť je umístěna na okraji skákací plochy.

Nevýhody

  • Bezpečnost – Vnější síť nechrání uživatele před pádem na pružiny.

Bezpečnostní prvky je důležité správně nainstalovat a udržovat.

Ochranný polštář na pružiny

Ochranný pad na pružiny je důležitým bezpečnostním prvkem u trampolíny. Jeho hlavní funkcí je minimalizovat riziko úrazů při skákání. Zabránění styku s pružinami. Jaké má funkce ochranný polštář?

 • Bezpečnostní – Jeho měkká výstelka absorbuje případný náraz do pružin. Ocelové pružiny jsou tvrdé a mohou způsobit odřeniny. Zároveň chrání skokana, aby nepropadl do prostoru mezi pružinami.
 • Estetická – Ochranný polštář je dostupný v různých barvách a designech, které mohou trampolíně dodat atraktivnější vzhled.

Při instalaci je také důležité se ujistit, že je polštář pevně připevněn k rámu trampolíny a není volný. Pravidelně kontrolujte jeho stav a v případě poškození jej včas vyměňte, abyste udrželi bezpečné prostředí pro skákání.

Trampolína bez pružin nebo s pružinami?

Na trhu jsou k dostání také trampolíny bez pružin, které používají alternativní systémy pro poskytnutí odrazového efektu. Zde je několik druhů trampolín bez pružin:

 • Trampolíny s elastickými popruhy – Ocelové pružiny jsou nahrazeny elastickými popruhy. Popruhy jsou pevně upevněny k rámu trampolíny a poskytují odrazovou sílu při skákání. Elastické popruhy často poskytují jemnější odraz a lepší absorpci nárazů než klasické pružiny.
 • Trampolíny s vnitřním sítěním – Tyto trampolíny používají napnutou síť uvnitř skákací plochy, která slouží k vytvoření odrazového efektu. Tato síť je obvykle vyrobena z elastického materiálu a poskytuje odrazovou sílu podobně jako pružiny.
 • Trampolíny s pružícími pásy – Tyto pásy jsou napnuté přes skákací plochu a poskytují odrazovou sílu při skákání. Pružící pásy často nabízejí lepší odrazovou sílu a odlehčení kloubů ve srovnání s tradičními pružinami.

Pružiny trampolíny

Životnost

Na životnost trampolíny má vliv několik faktorů, které si vysvětlíme níže. Obecně platí, že vyšší kvalitní trampolíny z odolných materiálů a pečlivá údržba mohou prodloužit životnost. Zde je několik faktorů, které mohou ovlivnit životnost trampolíny.

 • Kvalita materiálů – Trampolíny vyrobené z kvalitních a odolných materiálů, jako je silný ocelový rám, odolné, pozinkované pružiny a kvalitní skákací plocha, mají obvykle delší životnost. Při výběru trampolíny se zaměřte na výrobce s dobrou pověstí a kladnými recenzemi ohledně kvality jejich produktů.
 • Péče a údržba – Pokud se budete o trampolínu dobře starat, můžete prodloužit její životnost. Pravidelně kontrolujte stav všech součástí, včetně pružin, rámu a skákací plochy. Udržujte trampolínu čistou. Odstraňujte listí nebo prach. Zabraňte také dlouhodobému vystavení trampolíny nepříznivým povětrnostním podmínkám, jako je déšť, sníh nebo přímé sluneční záření.
 • Frekvence používání – Časté a intenzivní používání trampolíny může vést k opotřebení a snížení její životnosti.
 • Prostředí – venku nebo doma – Trampolíny umístěné venku jsou vystaveny různým povětrnostním podmínkám, což může způsobit opotřebení materiálů. Pokud je trampolína venku, je doporučeno použít ochranný kryt nebo ji v zimních měsících demontovat a uložit v bezpečí, aby zůstala ušetřena vůči nepřízni počasí.

Certifikace bezpečnosti

Při výběru té nejlepší trampolíny může být vodítkem certifikát bezpečnosti. Přímo trampolín se týká ASTM F381-16 (Standard bezpečnostní specifikace pro součásti, montáž, použití a označování trampolín pro spotřebitele), které potvrzují, že trampolína splňuje určité bezpečnostní standardy. Nebo TÜV/GS. Značka GS nebo „Geprüfte Sicherheit“ (testovaná bezpečnost) vyjadřuje, že výrobek splňuje všechny zákonné požadavky německého zákona o bezpečnosti výrobků (ProdSG) známkou kvality a bezpečnosti.

Příslušenství a náhradní díly k trampolínám

Schůdky

Lezecké schůdky usnadňují vstup a výstup na nadzemní trampolínu. Měly by být stabilní, snadno se připevňovat a poskytovat bezpečné a pohodlné stoupání.

Krycí plachta

Ochranný kryt brání trampolínu před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Jako je déšť, sníh nebo přímé sluneční záření. Plachtu jednoduše natáhnete na trampolínu. Pak vám poslouží k prodloužení životnosti trampolíny. Konstrukci trampolíny přikurtujete pomocí kolíků nebo bodáků s protihrotem a textilními spojovacími páskami.

Kotvicí prvky

Kotvicí prvky slouží k pevnému připevnění konstrukce do země. Zajišťují lepší stabilitu trampolíny. Čím větší trampolína, tím větší důraz musí být kladen na její ukotvení.

Náhradní pružiny

Spolehlivé pružiny by měly být ocelové a pozinkované. To pak zajišťuje jejich odolnost a dlouhou životnost. Pokud se vám podaří vybrat kvalitní trampolínu, tak nebudete s velkou pravděpodobností výměnu pružin řešit.

Často kladené otázky jak vybrat trampolínu

Otázka Odpověď
Jak velká má být skákací plocha trampolíny? S volbou rozměru souvisí otázka na počet uživatelů, jejich věk a váha. Více se dozvíte”Kdo bude na trampolíně skákat? Velikost odrazové plochy a nosnost trampolíny“.
Jsou lepší trampolíny s vnější nebo vnitřní ochrannou sítí? Obecně lze říci, že trampolíny s vnitřní sítí jsou bezpečnější, ale je to na úkor místa. Pro více informací mrkněte výše na “Vnitřní nebo vnější ochranná síť“.
Jak zajistit stabilitu, aby trampolína neuletěla? Stabilitu docílíte správným ukotvením. K tomu slouží kotvicí sada, která je nutná zejména u nadzemních trampolín.
Jak prodloužit životnost trampolíny? Životnost souvisí s používáním a péčí o trampolínu. Podívejte se na různé typy, jak ji prodloužit v odstavci “Životnost“.
Jaká jsou pravidla pro bezpečné skákání na trampolíně? Bezpečnost používání trampolíny se skloňuje čím dál více s nárůstem úrazů. Pročtěte si důkladně “Zásady bezpečného skákání na trampolínách“. Budete pak více v klidu.
Je lepší přízemní nebo nadzemní trampolína? Oba typy mají své výhody a nevýhody. Více kladů převažuje u zapuštěné trampolíny. Více se dočtete “Porovnání nadzemní a zapuštěné trampolíny“.
Jaká je cena trampolín? Cenu trampolíny určuje její velikost, druh (nadzemní nebo zapuštěná) a kvalita.

Pomohl vám článek rozhodnout se, jaká je nejlepší trampolína právě pro vaše potřeby a využití? Tak se podívejte na nabídku trampolín na zákazníky oceňovaném e-shopu.

Veronika Jadrná

Podobné příspěvky