Úvod » Slovník pojmů » A » Astaxanthin

Co je astaxanthin?

Astaxanthin je přírodní červené barvivo (karotenoid). Jeho největším přírodním producentem je řasa zvaná Haematococcus pluvialis. Astaxanthin je využíván v kosmetice, jako doplněk zdravé výživy a také se přidává do krmiv pro jezírkové ryby z důvodu větší intezity barev, hlavně u KOI. Astaxanthin je považován za nejsilnější přírodní antioxidant.

Více o největším producentovi astaxanthinu – řase Haematococcus pluvialis

Řasa je jednobuněčná a žije ve sladkých vodách. Astaxanthin je produkován ve velkém množství, když se změní okolní životní podmínky. A stávají se nevhodné pro normální buněčný růst. Nepříznivé podmínky mohou být silné světlo, vysoká salinita a málo živin.

Tato řasa není vzácná a vyskytuje se v mírném podnebném pásu po celém světě. Někdy lze pozorovat krvavě červenou barvu na dně vyschlých skalních jezírek, ta je způsobena barvivem astaxanthinem, kterým se pravděpodobně brání buňky řasy proti škodlivému UV záření.

Řasu Haematococcus pluvialis lze také pěstovat v umělých podmínkách.

Kde se astaxanthin přirozeně vyskytuje?

S velkou pravděpodobností se většina z nás s astaxanthinem již setkala. Tento karotenoid obsahuje maso lososů, krevety nebo humři. Růžově zbarvené peří plameňáků má také na svědomí tato látka.

Jaké má astaxanthin účinky?

Je považován za nejsilnější antioxidant. Jeho účinky jsou tisícinásobně silnější než vitamín C. 500 až 800 krát účinnější než koenzym Q10, účinné látky v zeleném čaji a vitamín E.

  • Působí proti stárnutí.
  • Posiluje imuntu.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Dokáže ochraňovat mozkové buňky před poškozením.
  • Zlepšuje zrak a zmírňuje únavu očí.
  • Snižuje hladinu “zlého” cholesterolu v krvi.
  • Chrání pokožku před škodlivými paprsky UV.
  • Má pozitivní vliv na zvýšení energie, síly a vytrvalosti.

Jaké je využití astaxanthinu u zvířat?

Blahodárné účinky přírodního antioxidantu mají vliv i na zdraví zvířat. Proto se přidává do zvířecích krmiv. Jezírkové ryby, hlavně KOI, pak ještě dokážou využít barvivo pro zpestření a zvýraznění skrvn.

Veronika Jadrná