Úvod » Slovník pojmů » P » Probiotika

Co jsou probiotka?

Probiotika jsou mikroorganismy, které působí pozitivně ve střevní mikroflóře. Příznivě ovlivňují zdraví a imunitu člověka, ale i ostatních živých organismů: rostlin i živočichů. Nevyjímaje vodní organismy. Probiotika jsou pro své účinky označovány jako zdravé nebo přátelské bakterie.

Jak fungují probiotika?

Probiotika upravují střevní mikroflóru. Vylučují antibakteriální látky (bakteriociny a organické kyseliny). A zabraňují patogenům usadit se na stěně střeva, kde působí negativně na zdraví jedince.

Probiotika pro suchozemské organismy

Probiotika jsou podávána buď v tabletách nebo prášku. Mohou se přimíchat do stravy nebo krmiva. Procházejí tak celým trávicím traktem, ale hlavním působištěm jsou střeva.

  • Pomáhají trávit potravu.
  • Brání “špatným” bakteriím, aby se množily.
  • Podporují ochranitelské buňky, které jsou ve střevu. Proti zákeřným bakteriím v jídle a nápojích.
  • Napomáhají rozkládat a vstřebávat léky. Urychlují léčbu nemocí.
  • Zvyšují obranyschopnost (imunitu).

Probiotika pro ryby

Od suchozemských živočichů se vodní organismy liší tím, že jejich gastrointestinální mikrobiota je přímo závislá na vnějším prostředí. V tomto případě vodě. Tekutina, která je obklopuje proudí celým trávicím traktem ryb. Bakterie se tedy v těle zdržují jen přechodnou dobu. Dalo by se říci, že jsou neustále odplavovány.

Stejně jako u lidí, tak i u ryb jsou identifikovány probiotické bakterie. Bacillus, Carnobacterium, Enterococcus a několik druhů Lactobacillus, Vibrio a Pseudomonas. Jejich tělo osidlují i houby, kvasinky a řasy.

Vzhledem k prostředí, ve kterém ryby žijí, je nutné probiotika přidávat do vody nebo do potravy.

Jaké jsou výhody používání probiotik pro ryby?

Probiotika pro ryby v zahradním jezírku, ale i v akváriích mají blahodárné účinky na jejich zdraví a prospívání.

  • Probiotika pro KOI kapry zvyšují jejich odolnost proti nemocem – například KOI herpes viru nebo jaterní virémie
  • Zvyšují přirozenou obranyschopnost. Proti bakteriím, vůči vnitřním parazitům.
  • Probiotika pozitivně stimulují růst ryb. Není přímo zjištěno, zda je to kvůli zvýšené chuti k jídlu nebo lepší stravitelnosti potravy.
  • Probiotika zvyšují reprodukci.
  • Zlepšují zdraví.

Proč používat probiotika v jezírku nebo v akváriu?

Ve vodním prostředí se daří mnoha bakteriím, virům, které jsou pro jeho obyvatele nežádoucí. Způsobují různé nemoci, které mohou vést až k odumření živočichů.

Použití probiotik v jezírku a akváriu pomáhá udržovat ryby zdravé, životaschopné, odolné, silné. Mohou tak rozšiřovat svoji populaci, protože nemusí bojovat proti různým neduhům.

Veronika Jadrná