Úvod » Slovník pojmů » P » Průtoková filtrace

Co je průtoková jezírková filtrace?

Průtoková filtrace je zařízení, které zajišťuje čistou vodu v jezírku. Filtrační část je dostatečná a dovede vyčistit vodu i z jezírek, které jsou většího objemu a jsou osázeny rybami. Může být použita i na koupací jezírka. Součástí průtokové filtrace může být UV lampa, která ještě více zvyšuje účinnost.

Pro jaká jezírka je průtoková filtrace vhodná?

Průtokový filtr je ideálním pomocníkem na čištění vody v jezírcích s větším objemem. Rozdíly jsou závislé od konkrétního typu přístroje a jeho výkonnosti.

Účinnost průtokové filtrace závisí na typu jezírka, kde bude instalována.

  • Zahradní jezírka bez ryb.
  • Jezírka pro malé ryby  (karásky).
  • Jezírka pro chovné ryby a KOI kapry.

V závislosti na množství ryb v jezírku se snižuje účinnost filtrace, respektive účinnost zůstává stejná, ale množství nečistot se zvyšuje v přímé úměře s množstvím ryb.

Například průtoková filtrace určitého typu garantuje čistou vodu následovně:

  • Jezírko bez ryb do maximálního objemu 9 000 litrů.
  • Jezírko s malými rybami do maximálního objemu 6 000 litrů.
  • Jezírko s KOI kapry do maximálního objemu 3 500 litrů.

Průtoková filtrace zvládá vyčistit vodu v zahradních jezírcích s osádkou ryb.

Jak funguje průtoková filtrace do jezírka?

Průtoková filtrace je umístěna nad hladinou vody v jezírku. Výtok z filtrace musí být umístěn nad hladinou, aby vyčištěná voda mohla padat přímo do jezírka. Vytváří tak efekt vodopádu. A zároveň prokysličuje vodu.

Do průtokové filtrace je hnána voda čerpadlem.

Podle způsobu filtrování mohou být průtokové filtry:

  • Filtrační složkou jsou molitany. Uvnitř filtrace jsou umístěny biomolitany, které zajišťují mechanickou filtraci nečistot a zároveň tvoří prostředí pro život bakterií, které pomáhají čistit vodu například od amoniaku. Voda, narozdíl od tlakové filtrace, není ve filtru pod tlakem, tudíž je lépe využita čistící schopnost bakterií, které bioakvacit osidlují.
  • Složitější Vortex – odstředění vody, jako způsob zachycování nečistot. V kombinaci s biomolitanem nebo biokuličkami pro biologickou filtraci.

Průtokovou filtraci je vhodné doplnit UV lampou. Pokud není ve filtraci přímo zabudovaná je pak snadnější změnit UV lampu na výkonnější například při zvětšení jezírka.

Jak se čistí průtoková filtrace?

Čištění je u průtokových filtrací, které jsou tvořeny molitanovými houbami snadné. Zařízení po otevření víka nabízí madla, ke ždímání molitanů. Stlačováním madla dolů se vymačkávají z filtračního média nečistoty. Na dně je pak umístěn ventil, kterým lze nečistoty odpustit.

Z vortexu se odstraní nečistoty mechanicky (ručně) z boků nádoby.

Veronika Jadrná