Úvod » T » Tlaková filtrace

Co je tlaková filtrace?

Tlaková filtrace do jezírka je systém pro čistou a zdravou vodu. Výhodou tlakových filtrací je libovolná možnost umístění. Filtrace může být usazena buď nad vodní hladinou, ale i pod ní. Díky tlaku ve filtraci lze napájet přefiltrovanou vodou i potůček. Tlaková filtrace je propojena s čerpadlem a často bývá její součástí i UVC lampa. Plní funkci mechanické i biologické filtrace.

Jak pracuje tlaková filtrace do jezírka?

Tlakovou filtraci do jezírka tvoří nádoba válcovitého tvaru, ve které je umístěn filtrační materiál. Do nádoby je přiváděna voda z jezírka. A ve spodní částí odchází vyčištěná zpět do rybníčku. Cirkulace vody je poháněna tlakem a tvoří uzavřený okruh.

 1. V horní části filtrace, ve víku, jsou vstupy pro přívod jezírkové vody do filtrační části.
 2. Tlakem je vháněna voda na filtrační médium, které bývá tvořeno biomolitanem. Bioakvacitová vložka je uspořádána do kroužků, kterými protéká znečištěná voda.
 3. Biomolitan je navlečen na tubusu, ve kterém je instalována UVC lampa. UVC zářením se ničí bakterie a řasy, které znehodnocují vodu.
 4. Po překonání trasy od horní části přes biomolitan a UV lampu se upravená voda vrací tlakem zpět nahoru, kde dalším otvorem ve víku putuje zpět do jezírka.
 5. Mechanickým přepínačem lze nastavit polohu, při níž dochází k přesměrování vody ke třetímu otvoru. Ten slouží pro odvedení znečištěné vody při čištění tlakového filtru.

Jak vyčistit tlakový filtr do jezírka?

Čištění jezírkové tlakové filtrace může probíhat dvěma způsoby.

 • Tlakové filtrace bez čistící funkce.
  • Tyto tlakové filtrace vyžadují manuální čištění filtrů. Musí se filtrace otevřít, vyjmout molitany. Propláchnout a vyždímat. Některá doporučení tvrdí, že je dobré omývat filtry ve vodě přím z jezírka, aby se zvýšila pravděpodobnost znovuosídlení bioakvacitu bakteriemi.
 • Tlakové filtrace s čistící funkcí.
  • Tento typ filtrací využívá k čištění biomolitanů uvnitř filtrace táhlo. To je umístěné ve víku. Vytahování a stlačováním táhla dochází přímou úměrou ke “ždímání” biomolitanů, které jsou uvnitř. Po dobu čištění bioakvacitů odchází znečištěná voda spodní výpustí ven z filtru.

Pro jaká jezírka jsou vhodné tlakové filtry?

Tlaková filtrace je podle svého objemu vhodná pro menší jezírka. Dobře plní svoji funkci v jezírku bez ryb. Podle typu tlakového filtru lze použít i na rybníčky s rybami, ale čím větší osádka, tím více se snižuje účinek.

Tyto filtrace jsou oblíbené pro možnost dobrého maskování. Mohou se z větší části zahrabat do země a zakrýt nějakým nenápadným překryvem.

Oblíbeným typem filtrace jsou také kvůli své schopností vytlačit vodu nad úroveň filtru. Proto se používají na vodopády nebo potůčky.

Nevýhody tlakové filtrace

 • Nižší účinnost čištění vody (plocha biomolitanů ve filtraci je dána její malou velikostí).
 • Jednokomorové čištění, které musí zajistit mechanickou i biologickou filtraci. Jelikož není voda předčištěna, tak se filtr rychle zanáší a snižuje se účinnost biologického čištění.
 • Nutnost připojení silnějšího čerpadla, která tlačí vodu do filtrace.
 • UV lampa je zabudována uvnitř filtru a nelze ji vyměnit (v případě potřeby, např. při větším znečištění).
Veronika Jadrná