Úvod » Slovník pojmů » S » Skimmer – hladinový sběrač

Co je skimmer neboli hladinový sběrač?

Skimmer je pomocníkem pro udržení čisté vody v jezírku nebo v bazénu. Pracuje na hladině vodní plochy, kde sbírá nečistoty, které do vody dopadnou. Pro všechny majitele jezírek a bazénů je cílem čistá voda. Skimmer je jedním z článků řetězce, který k průzračné vodě bezpochyby dopomáhá.

Co umí skimmer odstranit z hladiny?

Skimmer sbírá a odvádí nežádoucí přírodniny, které plují po hladině ještě dříve, než spadnou na dno a začnou tam svým rozkladem způsobovat nerovnováhu. Tímto významně přispívá k čisté vodě v koupacím přírodním jezírku i bazénu.
Poradí si např. s těmito nečistotami:

 • spadané listí,
 • pyl,
 • drobné větévky,
 • hmyz (mouchy, včely, vosy, brouky).

Jak funguje hladinový sběrač do bazénu?

Bazénový skimmer je umístěn na boku bazénu a nasává nečistoty, které spadnou na hladinu. Součástí zařízení jsou plastová plováková dvířka nebo-li klapka. Ta tvoří hranici mezi hrdlem a sacím otvorem sběrače. Dále se voda dostává do koše, který je vybaven víkem. Bazénové skimmery jsou napojeny na filtrační zařízení.

Použití skimmeru dle typu bazénu:

 • Nadzemní bazén – používá se závěsný skimmer, který je připevněn bud’ na stěnu bazénu nebo za límec. Hladinový sběrač je pak napojen hadicí na filtrační zařízení.
 • Zapuštěný bazénskimmer je zabudován při stavbě do stěny bazénu.

Jak funguje skimmer do jezírka?

Hladinový sběrač pluje po hladině a odstraňuje napadané nečistoty.

Správná funkce skimmeru závisí na:

 • Mechanismu, na kterém pracuje. Pro docílení správné funkčnosti je důležité zjistit, jaká velikost skimmeru bude pro vaše jezírko ideální. Odvíjí se od množství vody, která je potřeba načerpat.
 • Umístění skimmeru. Pokud je v jezírku jako prvek vodopád, je dobré a žádoucí, umístit sběrač přesně na opačnou stranu. Mezi vodopádem a skimmerem bude vytvořen umělý proud, kterým budou nečistoty vháněny přímo do jeho hrdla. V případě špatného umístění hrozí, že budou v jezírku tzv. “hluchá” místa, která skimmer nedokáže svým záběrem obhospodařit.

Jaké jsou druhy hladinových sběračů?

Jezírkové skimmery s čerpadlem – Plují po hladině a sbírají nečistoty do koše, který je součástí hladinového sběrače. Čerpadlo je rovněž přímou součástí. Vhodná spíše do jezírek s menším objemem.

Jezírkové skimmery bez motoru:

 • Plovoucí – je poháněný čerpadlem, které je externí (mimo samotný skimmer).
 • Stojanový – stojí na dně jezírka, plovák s košem pluje po hladině. Poháněn externím čerpadlem.
 • Boční – Stěnový – montuje se do boku jezírka. Je nutné mít stěnu ze ztraceného bednění.

Potřebuje vaše vodní dílo skimmer?

Většina nadzemních bazénů hladinové sběrače nemá. Avšak pak je třeba, abyste z hladiny ručně odstraňovali napadané listy a hmyz. Je to možné. K tomu určenou síťkou.

U malých jezírek můžete také ručně sbírat nečistoty. Avšak pro velká jezírka a bazény skimmer doporučuje deset z deseti majitelů. Tam je skutečně užitečným pomocníkem.

Velmi dobře se doplňuje skimmer s gulou neboli dnovou vpustí, která odvádí nečistoty ze dna jezírka.

Veronika Jadrná