Úvod » Články » pH v zahradním jezírku
| |

pH v zahradním jezírku

Bojujete s vysokým pH ve vašem jezírku? Zajímá vás, jak pH vody snížit? A víte, co vysoké pH v zahradním jezírku může nadělat za paseku? Potíže s optimální hodnotou potkají snad každého milovníka jezírek. Ale nebojte, jsou řešitelné.

Co je pH vody?

Je to hodnota kyselosti. Hodnota pH 7 je neutrální. Od pH 0 – pH 6,9 je považována voda za kyselou. Výše pH mezi 7,1 – pH 14 jako zásaditá.

Jaká je optimální hodnota pH vody v zahradním jezírku?

Pro zdravý život v jezírku je důležité udržovat hladinu pH v optimální výši. Což je mezi pH 6 – pH 8. Příroda se dokáže o jezírko postarat. Někdy je to však k naší nelibosti a je nutné “převzít otěže”. Pokud naměříte pH menší než 6 a vyšší než pH 8,5 je nutné do vodního ekosystému zasáhnout. Mírné rozdíly ve výši pH jsou přirozené a mění se v závislosti na denní době. V době slunečního svitu je kyselost vody nižší. Naopak v noci byste naměřili hodnoty vyšší. Je to dáno aktivitou zelených rostlin. Ve dne probíhá fotosyntéza, při které zelené vodní rostliny spotřebovávají z vody oxid uhličitý a v noci CO2 do vody vypouštějí a tím zvyšují kyselost.

Následky vysokého pH vody

Vysoké pH škodí živým organismům. Pokud ho nebudete řešit, může dojít i k úhynu ryb. Nejvíce vodním živočichům vadí prudké změny pH. Mimoto se při vysokém pH v jezírku přemnožují řasy, což má za následek zakalenou vodu.

Jak lze měřit pH vody v jezírku

Na měření se používají testovací digitální přístroje nebo testery – papírky, které mění svou barvu po ponoření do vody. Měření je rychlé a spolehlivé. Zabarvení papírku porovnáte s barevnou stupnicí na krabičce a víte výsledek pH.

Jelikož parametrů, které je třeba sledovat, je více, tak jsou na trhu sady na měření, které změří nejen pH, ale i tvrdost, alkalitu, obsah dusičnanů a dusitanů.

Co má vliv na pH vody

  • Kvalita filtračního zařízení – je důležité mít dostačující filtraci. Aby dokázala přefiltrovat objem vašeho jezírka.
  • Dopouštění jezírka vodou – ideálně dopouštějte vodou z řádu, která je upravená.
  • Množství řas – větší množství řas = zvýšení pH.
  • Hladina uhličitanových iontů – KH – karbonátová tvrdost vody – Optimálně okolo 8 ° KH. Pokud je hodnota vyšší mění se i pH.

Co může zvýšit pH vody v jezírku

Vodopád a jeho nadměrné používání – vzniká kyselina uhličitá H2CO3, která zvyšuje pH.
Vápencové kameny – vylučují do vody vápenaté sloučeniny. Voda je pak příliš “tvrdá” a tím se zvyšuje i pH.

Co může snížit pH vody v jezírku

Nečistoty – spadané listí, které se ve vodě rozkládá. Kyselé deště – v naší atmosféře je spousta škodlivých látek, které se na zem dostávají v podobě kyselých děšťů. A ty pak někdy mohou snížit pH vody.

Jak snížit/zvýšit pH v zahradním jezírku

Na úpravu pH se používá jezírková chemie. Na trhu existují přípravky jak na snížení pH, tak zvýšení pH.

Vodnář pH plus
Vodnář pH mínus

Obecnému vysvětlení, co znamená pH vody se věnujeme ve slovníku.

Veronika Jadrná

Podobné příspěvky