Úvod » Články » Jaký slunečník vybrat
| |

Jaký slunečník vybrat

Pojďme společně prozkoumat různé typy slunečníků a jejich příslušenství. Budete se moci rozhodnout, jaký slunečník pořídit na zahradu nebo na pláž. Zjistíte, jaký je rozdíl mezi slunečníky s kloubem nebo boční nohou. A vyberete si, co bude vyhovovat přímo vám.

Svítí slunce a vy hledáte kousek stínu. Ale nedostává se vám ho. Stromy, které poskytují nejpříjemnější stín, nemáte. Přesto byste rádi chtěli posedět venku, ale na sluníčku se to opravdu nedá. Jednoduchým řešením je slunečník.

Než si slunečník pořídíte

Umístění slunečníku

Slunečník si pořizujete proto, aby zastínil posezení nebo poležení. A to buď na zahradě, na balkoně, na terase. Po stínu toužíme i na dovolené, jak u moře, tak po naší vlasti. Někde slunečníky zapůjčují, jinde je lepší, vzít si slunečník svůj. Dopředu si rozmyslete, kde budete slunečník mít. Na balkon se vyrábějí speciální půlkruhové tvary, na terasu zase můžete zvolit barvu, aby vám ladila se zbytkem vybavení.

Velikost slunečníku

Na velikosti slunečníku záleží. Vedle konstrukce a mechanismu zavírání je nejdůležitější podmínkou výběru. Při výběru vás může limitovat prostor, do kterého chcete slunečník umístit. Na to je třeba myslet. A druhou podmínkou výběru velikosti by měl být počet osob (velikost posezení), které má slunečník zastínit.

 • Slunečník na balkon – pokud máte malý balkon, ale přesto zde chcete posedět ve stínu, tak je třeba vybírat mezi těmi nejmenšími slunečníky. Jejich velikost se pohybuje od 120 – 180 cm v průměru. Cena může být velmi příjemná. Ale kvalita provedení však nebývá valná. Kovové trubky jsou měkké, mohou se ohýbat, výplet slunečníku taktéž. Navíc brzy reziví. I na slunečník na balkon bychom měli dbát na kvalitu, abychom nemuseli po sezóně kupovat nový.
 • Slunečník na zahradu – tady by vás velikost slunečníku nemusela limitovat. Myslete na to, kolik lidí se bude ve stínu před sluníčkem schovávat. V nabídce je mnoho variant velikostí. Od 180 cm do cca 400 cm. Záleží i na výrobci.
 • Slunečník na pláž – asi nebudete pořebovat čtyřmetrový. K vodě je vhodný slunečník menších rozměrů. Ale i tak myslete na kvalitu. U moře fouká vítr, takže volte slunečník s pevnou, kvalitní konstrukcí.

Tvar, barva a potah slunečníku

Slunečník na zahradu

Barva slunečníku

Nejdříve začněme u barev. Slunečníky se vyrábějí ve všech možných i nemožnách barvách. Určitě si vyberete v nepřeberné nabídce mezi designovými barvami, aby vám ladily k vašemu exteriéru.

Tvar slunečníku

Kromě trojúhelníku 🙂 naleznete slunečníky ve všech základních geometrických tvarech.

Kruhový slunečník
Kruhový slunečník
Čtvercový slunečník
Čtvercový slunečník

Můžete vybírat mezi klasickými kulatými slunečníky, moderními čtvercovými nebo obdelníkovými slunečníky. Na balkon se skvěle hodí půlkruhový slunečník, který přisunete přímo ke zdi.

Potah slunečníku

Plátna slunečníků jsou vyráběna z různých materiálů. Nejčastější je použití polyesteru nebo směsi polyesteru s bavlnou, nebo jiné impregnované textilie a laminované tkaniny.

Kvalitu poznáte podle gramáže, jakou látka má. Platí zde pravidlo, čím vyšší, tím lepší.

Základem pro tkaninu slunečníku by měl být UV filtr a voděodolnost.

Navíc mají některé slunečníky potahy snímatelné a pratelné, vetšinou na ruční praní.

Konstrukce slunečníku

Materiál konstrukce slunečníku je pro jeho životnost to nejdůležitější. Můžete narazit na:

 • nekvalitní kovy – tím se vyznačují slunečníky ze supermarketů, brzy začnou reznout
 • ocelovou konstrukci – pokud je doplněna o práškový nátěr, jde o skvělou volbu
 • hliníkovou konstrukci – bývá dražší, ale zato lehčí
 • kovovou slitinu – opět kvalitnější provedení konstrukce, některé mají i ochrannou vrstvu z práškové barvy, aby lépe odolávaly povětrnostním vlivům
 • dřevěnou konstrukci – vyrábí se z odolných tvrdých dřevin a životností dostačuje kovovým konstrukcím.

Slunečník s boční nohou

Slunečník s boční nohou (závěsný)

U slunečníku s kloubem je stojná tyč vyvedena vedle slunečníku. Často je možné slunečník nastavit do různého úhlu pro dokonalé pohodlí a zastínění.Na ocelové konstrukci je kloub, který umožňuje snadnou manipulaci se slunečníkem. Dražší varianty se dokáží otáčet okolo své osy.

Slunečník s boční nohou

Klasický slunečník s tyčí uprostřed

Slunečník se středovou tyčí je klasika. Opět volte kvalitní ocelovou konstrukci. Určitě je fajn, pokud jde stínidlo naklápět, aby jste dosáhli toho nejlepšího zastnínění.

Stojan (podstavec) slunečníku

Aby vám slunečník nepadal při sebemenším vánku na hlavu, je třeba zajistit pořádný stojan. U vámi kupovaného slunečníku vyžadujte informaci, jakou minimální váhou by měl být zatížený, aby nepadal.

 • Kovový stojan
 • Žulový podstavec
 • Plastový stojan – plní se vodou nebo pískem
 • Betonové dlaždice

Velký slunečník

Péče o slunečník

Čím lépe se budete o slunečník starat, tím déle vám vydrží. V čem údržba spočívá?

 • Slunečník ukládejte. Na noc, nebo pokud nebudete doma, slunečník ukliďte do tmavé, suché místnosti.
 • Slunečník skládejte vždy, když začne foukat větší vítr.
 • Používejte obal na slunečník. Ochrání slunečník před nečistotami.

Na závěr jedna rada: nekupujte ty nejlevnější slunečníky. Nevyplatí se to, jelikož jejich kvalita není valná a začnou brzy reznout nebo se roztrhá potah.

Už jste si vybrali slunečník, který bude vyhovovat přímo vašim potřebám? Podívejte se na nabídku slunečníků na spolehlivém e-shopu.

Veronika Jadrná

Podobné příspěvky