Úvod » V » Vzduchování

Co je vzduchování?

Vzduchování nebo také provzdušňovače jsou zařízení, které přivádí kyslík do vody. Jenž je potřebný pro rostliny i živočichy žijící ve vodě. Navíc napomáhá ke správnému vyvážení vodního ekosystému. Dostatečným provzdušněním vody se může předejít nežádoucímu množení řas a sinic. Využití je hlavně v letních měsících, kdy kyslíku z vody ubývá a je žádoucí ho doplnit.

Kdy použít vzduchování do akvária?

O tom, zda je v akváriu nutné použití vzduchování se vedou mezi akvaristy debaty. Pokud shrneme fakta, tak je dobré vzduchování použít když:

  • v akváriu žije mnoho ryb, ale naopak zelených rostlin (produkujících kyslík) je v akváriu málo.
  • dojde k nějakému rozvratu v akváriu. Například zezelenání vody, k zakalení akvária.

Tehdy, když v akváriu roste spoustu rostlin a rybek je pomálu, není příliš nutné vzduchovat. Případně nechávat vzduchování zapnuté pouze přes noc, kdy zelené rostliny kyslík z vody díky fotosynteckým vlastnostem spotřebovávají.

Jaké vzduchování do akvária?

O tom, jaké vzduchovací zařízení do akvária pořídit rozhoduje jeho velikost, objem v litrech. Podle velikosti akvária:

  • Objem pod 60 litrů bude třeba výkon vzduchování min. 100 l/hod.
  • Objem 60–100 litrů – výkon vzduchování 100–250 l/hod.
  • Objem nad 100 litrů – výkon vzduchování 250–300 l/hod.

Kdy použít vzduchování do jezírka?

Vzduchování a provzdušňovače jsou jediný způsob, jak přivést kyslík do jezírka. Vzduchování pro ryby je jako osvěžení. V letních měsících, kdy se voda ohřívá, může, a zpravidla to tak bývá, vznikat ve vodě nedostatek kyslíku. Přemnožují se řasy a sinice a pobyt ve vodě se stává pro ryby a jiné vodní živočichy a rostliny nekomfortní.

Vzduchování v létě

Na jaře se vzduchovací kameny blíží ke dnu, odkud vynesou nečistoty, které pak posbírá hladinový sběrač. Umístění vzduchovacích kamenů pod hladinu záleží na výtlaku kompresoru, aby dokázal vytlačit vzduch nad hladinu.

Vzduchování v zimě

Vzduchování v zimních měsících dodává vodě kyslík, ale udržuje nezamrzající otvor na hladině. Otvor v jezírku je důležitý pro odvádění toxických plynů vznikající tlením. Vzduchovací kameny se v zimě umisťují cca 50 cm pod hladinu. Na dně jezírka by zbytečně výřil vodu a ochlazoval ji. Je důležité zajistit, aby kompresor nezamrzl (snažit se o jeho umístění v místech s malou vlhkostí).

Co se zlepší vzduchováním v jezírku?

  • Ryby budou mít dostatek kyslíku.
  • Vyrovná se případný nedostatek kyslíku v letních i zimních měsících.
  • Podpoří se růst bakterií ve filtru.
  • Pomáhá udržet vodu v jezírku čistou. Dostatek kyslíku omezuje nadměrný růst řas.

Je doporučeno vzduchování nechat pracovat nepřetržitě.

Veronika Jadrná