Úvod » Slovník pojmů » J » Japonská rohož

Co je japonská rohož?

Japonská rohož je kvalitní médium (náplň) do biologických filtrací pro zahradní a koupací jezírka. Nevyjímaje okrasná jezírka s rybami. Vytváří životní prostor pro filtrační bakterie, které rohož osidlují a čistí jezírkovu vodu. Japonská rohož má hustou a robustní texturu. Lze řezat na požadované rozměry. Ve filtraci drží na svém místě. Čištění rohože je snadné.

Z čeho je japonská rohož vyrobena?

Japonské rohože jsou vyrobeny z vláken na bázi polyesteru. Je to velmi kvalitní materiál, který poskytuje povrch pro usazení biologických bakterií v biofiltru. Svou vláknitou strukturou poskytuje skutečně velkou plochu, která tvoří základnu pro růst a život jezírkových bakterií.

Jaké jsou výhody japonské rohože?

Japonská rohož platí za kvalitní filtrační médium. Vyznačuje se:

  • velkou plochou pro osídlení filtračními bakteriemi,
  • rychlejším růstem bakterií, a tím dřívějším nastartováním biologického procesu filtrace,
  • snadným čištěním a údržbou,
  • extrémní trvanlivostí ve vodním prostředí,
  • jednoduchou manipulací,
  • možností řezání na požadované rozměry,
  • mechanickou filtrací – zachycuje hrubé a středně velké nečistoty.

Jak řezat japonskou rohož?

Aby byla rohož využita v co největší míře, je vhodné, nařezat ji přesně podle rozměrů filtrační nádoby. Její řezání vyžaduje trochu zručnost a přítomnost řezacího stroje. Japonské rohože se musí řezat pomocí úhlové brusky (fričkou / flexou) nebo speciálním kotoučem na cirkulárce.

Japonské rohože jsou běžnou součástí filtračních systémů v Japonsku a Číně. Protože dobře fungují jako filtrační médium pro jezírka s KOI. Její využití může být i pro okrasná zahradní jezírka, koupací jezírka nebo pro biobazény.

Veronika Jadrná