Úvod » Slovník pojmů » J » Jednokomorový vysavač

Co je jednokomorový jezírkový vysavač?

Jednokomorový jezírkový vysavač odstraňuje mechanické nečistoty na dně jezírka. Za použití různých nástavců se může dostat i do štěrbin. Vysává hrubé nečistoty, vláknité řasy, odpad z rybích výkalů, listí, odumřelé části rostlin. Jednokomorový vysavač se automaticky přepíná z módu vysávání a vypouštění, pokud je komora naplněna. Narozdíl od dvoukomorového vysavače je čištění s přestávkami.

Jak funguje jednokomorový vysavač do jezírka?

Jezírkový vysavač vysává a mechanicky odstraňuje nečistoty. Po naplnění komory znečištěnou jezírkovou vodou dochází k zastavení vysávání. Následně je otevřen odtok vody, čímž vypustí načerpanou vodu. Po vyprázdnění začne znovu vysávat. Vzniklá časová prodleva odlišuje jednokomorový vysavač od dvoukomorového, který umí vysávat bez přestání.

Co lze vodním jednokomorovým vysavačem odstranit?

Rybníčkový jednokomorový vysavač odstraňuje hrubé nečistoty. Podle výkonu sání vysavače se odvíjí i kvalita odstranění nečistot.
Jezírkový vysavač odsává hlavně:

  • Kal,
  • nečistoty, které byly do jezírka zaneseny člověkem nebo zvářaty (tráva, hlína),
  • rybí odpad,
  • rozkládající se zbytky nespořádaného krmiva ryb,
  • vláknité řasy,
  • listí,
  • odumřelé části rostlin.

Na jaká jezírka lze jednokomorový vysavač použít?

Jednokomorový vysavač dokáže vyčistit spíše zahradní jezírka menších rozměrů. Hodí se pro malá okrasná jezírka nevyjímaje plastová. Do velikosti 15 000 l.

Proč používat jednokomorový jezírkový vysavač?

Jezírkový vysavač přispívá k udržení čisté vody v jezírku.

Jelikož zahradní jezírka nejsou krytá padají do nich hrubé nečistoty, které klesají na dno. U menších jezírek nemusí být instalována dnová vpusť a tím pádem tyto nečistoty zůstávají ležet na dně. Jejich rozkladem vznikají podmínky příhodné k množení zelených řas. Filtrace už nedokáže vodu vyčistit. Proto je nutné tyto nečistoty odstranit mechanicky – odsátím jezírkovým vysavačem.

Další možností je vypuštění jezírka a odstranění nečistot ručně, drbáním. Nejenže je tento způsob namáhavý, ale nesvědčí ani jezírku, protože rostliny a živočichové, vnitřní biologická rovnováha, se tím rozbije.

Kdy používat jednokomorový vysavač?

Jednokomorový jezírkový vysavač má největší využití při jarním úklidu a rozjezdu jezírka. Na start sezóny je dobré jezírko vyčistit, aby se hned na začátku nezačalo kalit.

Na podzim je dobré z jezírka odstranit nečistoty, aby přes zimu nevznikaly rozkladem odumřelých rostlin a kalu jedovaté plyny, které velmi škodí rybám. Zejména když hladina zamrzne a plyny nemají z jezírka kudy odcházet.

Veronika Jadrná