Úvod » Slovník pojmů » D » Dvoukomorový vysavač

Co je dvoukomorový vysavač?

Dvoukomorový vysavač do jezírka je pomocník v boji proti zakalené vodě. Mechanicky odstraňuje nečistoty ze dna, stěn nebo i za pomocí speciálních nástavců dovede vyčistit schůdky, odtokové komory. Hlavní předností je jeho nepřetržitý provoz. Automaticky se přepíná při naplnění komory. Ihned systém použije komoru prázdnou a plnou začne vypouštět.

Jak funguje dvoukomorový vysavač do jezírka?

Systém dvou komor zajišťuje nepřetržitý provoz vysavače. Oproti jednokomorovým vysavačům nemusíte při vysávání zařízení vypínat a čekat na odčerpání vody.

Dvoukomorový vysavač je vybaven dvěma nádobami, které mají stejný rozměr. A při vysávání se střídavě naplňují a vyprazdňují.

Systém přepínání je řízen plovákem. Na základě dosáhnutí určité výšky se sepne vypouštění komory. A automaticky se přepne nasávání do komory druhé.

Co lze vodním dvoukomorovým vysavačem odstranit?

Vodní vysavač pomáhá při jarní a podzimní údržbě jezírka. Lze ho však použít vždy, pokud je třeba odstranit mechanické nečistoty různého druhu.
Nánosy organického i anorganického původu.

  • Listí,
  • trus ryb,
  • hlína z okolí jezírka,
  • vláknité řasy, které jsou přisedlé k povrchu.

Na jaká jezírka lze dvoukomorový vysavač použít?

Dvoukomorové vysavače se dají použít na okrasná zahradní jezírka s rybami i bez nich. Modely s větší výkonností se dají použít i na biobazény a koupací jezírka.

  • Dvoukomorové vysavače se liší ve své výkonnosti a sacích schopnostech.
  • Dále také v kvalitě příslušenství.
  • Schopností výtlaku odpadní vody. Buď musí být hadice samospádem nebo dovede vodu vytlačit.

Proč používat dvoukomorový jezírkový vysavač?

Ušetří námahu a čas při péči o čistou vodu v jezírku. 

V jezírku nastávají situace, kdy spodní vpusť ani hladinový sběrač nedokáží pojmout nečistoty v jezírku. To má za následek jejich pomalé rozkládání, čímž vzniká ideální prostředí pro tvorbu řas. Je narušena biologická rovnováha v jezírku. Ve vodě je více živin, rostlinný kořenový systém je nedokáže zpracovat a vláknité řasy, zelené řasy, jednobuněčné řasy se přemnožují.

Kal, bahno a vláknité řasy nelze z jezírka jinak odstranit než mechanicky a k tomu je (mimo filtrace, guly a skimmeru) určen jezírkový vysavač.

Kdy používat dvoukomorový vysavač?

Největší využití vodního vysavače je na jaře a na podzim.

  • Na jaře jsou usazeny na dně nečistoty, které tam napadaly v zimním období. Navíc se teploty v jarních měsících drží ještě nízko a bakterie, které pomáhají při filtračním procesu se probouzí k životu až od + 18 °C. Oproti tomu řasám k životu a hlavně množení stačí + 4 °C.
  • Na podzim je třeba z jezírka odstranit hlavně napadané listí.

Mohlo by vás zajímat:

Článek, ve kterém je přehledně popsán dvoukomorový vysavač Oase PondoVac 4. Co dovede jezírkový vysavač OASE PondoVac 4. Nebo se podívejte na rozdíly mezi jednokomorovými a dvoukomorovými vysavači. Jaký vybrat jezírkový vysavač.

Veronika Jadrná