Úvod » Články » Jak vybrat kvalitní WPC prkna nebo dlaždice
|

Jak vybrat kvalitní WPC prkna nebo dlaždice

Terasová prkna

Chystáte se na vybudování terasy z dřevoplastu, ale potřebovali byste nasát více podrobností ohledně wpc? Přinášíme detailní popis kompozitního materiálu s jeho výhodami i nevýhodami. A tipy na co si dát při výběru pozor. Náš článek vám pomůže udělat správné a informované rozhodnutí.

Vybrali jste si pro podlahu vaší terasy wpc prkna nebo dlaždice, ale stále nejste přesvědčeni na 100 % a váháte? Možná máte obavu z materiálu, který není ještě úplně běžně používaný. A je to tak správně. Protože ne všechna terasová wpc prkna mají stejnou kvalitu a vlastnosti, kvůli kterým si je chcete pořizovat. Při výběru je nezbytné sledovat několik parametrů, aby byl produkt opravdu kvalitní.

Co je vlastně WPC neboli dřevoplast?

WPC je zkratka pro označení wood plastic composite. Wood je dřevo, Plastic je plast a Composite znamená – materiál, který vznikl řízeným spojením různých substancí. Spojením vlastností použitých hmot se stává nový produkt, který má znaky obou. V tomto případě jde o spojení dřeva a plastů. Dřevo je rozdrceno na malé části – moučku nebo vlákna. A většinou se jedná o zpracování odpadového materiálu. Plasty jsou zastoupeny v podobě termoplastů, jako je polyethylen (HDPE – má větší odolnost k nízkým i vysokým teplotám a LDPE), možno i polyvinylchlorid (PVC), který je ale pro výrobu opravdu kvalitních WPC prken nevhodný. Kvůli spojení složek se přidávají další aditiva, která jsou objemově zanedbatelná.

Přidáním aditiv do dřevoplastového kompozitu se získávají jeho schopnosti – odolnost vůči vodě a rozměrová stabilita.

Jaký by měl být poměr dřeva a plastů u WPC?

Kvalita výsledného WPC prkna nebo dlaždice přímo závisí na poměru surovin, ze kterých jsou vyrobeny.
Na poměru a kvalitě surovin záleží velmi. Na odolnosti se odráží nejen poměr 60:40, kdy 60% tvoří dřevité části (nikdy by nemělo být méně) a 40% HDPE (30% plast a 10% aditiva – silikon, barvivo, UV stabilizátory). I jakost vstupního dřeva má velký vliv. Moučka z vláken z tvrdého dřeva zlepšuje vlastnosti dřevoplastových desek. Oproti tomu se vyskytují napodobeniny, například moučka z levnějšího bambusu. Na tu je třeba dát pozor. Její použití se odráží na menší odolnosti. Prkna se lámou a drolí. Jejich životnost bývá i méně než 5 let.

Technologie výroby WPC

Složky polypropylenu a dřevní moučky a vláken se společně promíchávají (kompaundace) a vytváří hmotu, která je svou konzistencí podobná těstu. Výsledný tvar wpc prken, dlaždic, palubek lze dosáhnout vytlačováním (extrudací) nebo vstřikování roztaveného kompozitu do formy a lisováním.

Dutá versus plná terasová prkna WPC

Rozdíl mezi dutými a plnými dřevoplastovými prkny je v množství materiálu, který je v jednom kusu a také v ceně.

  • Plná terasová prkna už svým profilem budí pocit větší trvanlivosti. A mělo by tomu tak být, pokud jsou dodrženy správné technologické postupy při výrobě a je obsaženo množství dřeva a plastů v minimálním poměru 60:40. Vstupní dřevitou surovinou musí být dřevo ne bambus.
  • Dutá terasová prkna lákají nižší cenou, ale je u nich potřeba mnohem větší obezřetnost při výběru. Vždy chtějte vědět, v jakém poměru jsou zastoupeny dřevité části a jakého jsou původu. Zda se nejedná o nějaké laciné náhražky (často se jedná o bambus). Navíc se do dutin může dostávat zkondenzovaná voda, což může vést ke vzniku hniloby.

Výhody použití WPC prken na terasu oproti dřevu

Za předpokladu dodržení správné technologie výroby mají dřevoplastové desky mnoho výhod.

  • Ekologie: První výhodou je, že WPC je recyklovaný výrobek. To znamená, že se vyrábí z odpadních produktů.
  • Tvarová a rozměrová stálost: Dřevoplastová prkna se nekroutí.
  • Dlouhodobá výkonnost: WPC výrobky mají dlouhou životnost. Až 25 let.
  • Voděodolnost: Povrch WPC je dolný proti vlhkosti.
  • Nízká nasákavost: Dřevo může absorbovat až 50 % své hmotnosti, zatímco plast absorbuje pouze 1-5 % vody. Díky tomu jsou výrobky z WPC odolnější vůči plísnímu, hnilobě a hnilobě než samotné dřevo.
  • Snadná údržbovost: Nemusí se natírat. Stačí zamést a vytřít, jako třeba podlahu s pvc.
  • Absence třísek.
  • Protiskluzový povrch: Plastová prkna z WPC nekloužou.
  • Barevná stálost: Barvy oproti dřevu nevyblednou.
  • Nehořlavost: Protipožární vlastnosti WPC jsou lepší než u dřeva.
  • Nízká hmotnost: WPC se snadno přepravuje a instaluje na staveništi, což je výhodné pro průběh stavebního projektu.
  • Snadná instalace: Není potřeba žádné speciální nářadí. WPC desky se upevňují pomocí šroubů skrz boční plochy do nosných trámů pod nimi (podobně jako při instalaci běžného tvrdého dřeva). To znamená, že po instalaci nebudete mít na palubě žádné odkryté šrouby

Nevýhody dřevoplastových prken vůči dřevu

  • Nižší pevnost v ohybu a menší pružnost než jako je tomu u dřeva.
  • Na přímém slunci dochází k zahřátí povrchu. Může být až nepříjemně horký.
  • Po znečištění například olejem mohou zůstat skvrny.
  • Ne všechna dřevoplastová prkna mají stejnou kvalitu, proto je nutné dobře vybírat.

Možnosti využití terasových prken a dlaždic z dřevoplastu

Prkna a dlažba slouží jako pokládkový materiál. Plastová prkna i dlaždice můžete použít na vytvoření podlahy na vaší terase. Lze z nich vytvořit cestičku. A také molo k bazénu nebo koupacímu jezírku.

FAQ – nejčastější dotazy ohledně WPC

Otázka Odpověď
Jak dlouho vydrží podlaha z dřevoplastu? Je dobré sledovat záruku, kterou vám výrobce zaručuje. Životnost může být přes 20 let.
Jaký je správný poměr dřeva a plastu u WPC? Plastová prkna a dlaždice by obsahovat mít minimálně 60% dřevního materiálu.
Musí se WPC terasa natírat? Dřevoplast je téměř bezúdržbový a nevyžaduje natírání barvou ani oleji.
Jsou plastové terasy nehořlavé? Kvalitní dřevoplastové terasy jsou vyrobeny tak, aby nedošlo ke vznícení.

Přesvědčila vás dlouholetá trvanlivost či bezúdržbovost WPC teras? Přejděte na nabídku WPC – plastových teras od spolehlivého prodejce.

Pokud ještě stále nejste přesvědčeni, že WPC prkna jsou to pravé pro vaši terasu, tak se podívejte na článek Jaké použít dřevo na terasu. Najdete zde popisky k tropickým, severským i domácím dřevinám.

Veronika Jadrná

Podobné příspěvky