Úvod » U » UV lampa (Uvéčko)

Co je UV lampa?

UV lampa je zařízení, které využívá sílu ultrafialového světla. Paprsky UV světla dokáží svým svitem dezinfikovat vodu, vzduch i povrchy od nežádoucích bakterií a virů. Široké využití UV lamp je ve zdravotnictví, v laboratořích, ale UV lampy mohou být využívány pro hobby zájmy. Majitelé jezírek ji instalují k jezírkům. Dalším použitím v domácím prostředí je zapojení UV lampy jako jednoho z článků filtračního systému v bazénu. Ale Uvéčko ocení i akvaristi.

Jak funguje UV lampa?

UV lampy využívají UVC záření. Je to nejsilnější UV záření. Má vlnovou délku nižší než 280 nm. Díky UVC záření vzniká ozon. Ozon se tvoří z dvouatomového kyslíku, kdy působením UVC se rozpadá a vzniká spojení tří molekul kyslíku do O3. UVC záření má škodlivé (karcinogenní) účinky pro všechny živé organismy. Proniká hluboko do živočišných tkání a rostlinných pletiv.

Použití UV lampy v bazénu

Díky zapojení UV lampy v bazénové filtraci se předchází mnoha problémům s kvalitou vody.
Voda protéká přímo přes UVC. Je ozářena a tím pádem zbavena patogenů, které mohou kazit a kalit vodu v bazénu.

Jaké jsou výhody použití UV lampy v bazénu?

  • Dezinfikuje vodu a likviduje i patogeny, které odolávají chloru
  • Snižuje možnost vzniku alergických reakcí z vody v bazénu. Jelikož se výrazně omezí použití chlorových přípravků, které dráždí citlivou pokožku, oči, nosní sliznici.
  • Snižuje celkové používání chemických přípravků na úpravu bazénové vody až o 80 %.
  • Zbaví bazén chlorového zápachu.

Použití UV lampy do zahradního jezírka

UV lampy jsou neopomenutelným pomocníkem pro udržení čisté vody v jezírku. Jelikož likviduje bakterie, řasy (které se pohybují ve vodním sloupci a dokáží protéct UV lampou) a sinice. Ideální je, když jezírková UV lampa spolupracuje s dalšími přístroji, jako je skimmer, který sbírá nečistoty z hladiny, gula, která pomáhá odstraňovat nečistoty ze dna, filtrace, která čistí vodu a provzdušňování, které dodává vodě potřebný kyslík. Pak by svého majitele mělo jezírko milovat.
UV lampa řasy a mikroby usmrtí, ale z vody už je musí odstranit dobré filtrační zařízení.
Podle objemu jezírka se volí i intenzita UVC světla.

Negativa použití UV lampy v zahradním jezírku

  • Negativem použití UV světla je, že UVC záření si nevybírá, koho usmrtí. Tím pádem z vody vymizí i zdravé bakterie, které do jezírka patří a nijak mu neškodí.
  • UV lampa nedokáže odstranit vláknité řasy, jelikož se nepohybují ve vodním sloupci.
  • Musí za ní být filtrační zařízení, které řasy z vody odstraní.
  • Nákladný provoz.

Použití UV lampy v akváriu

UV lampa sterilizuje vodu v akváriu. Pomocí UVC paprsků usmrtí volně plovoucí jednobuněčné organismy.

Kdy je vhodné UV lampu v akváriu použít?

  • Každé akvárium musí procházet pravidelnou údržbou a po každé čistící akci by měla přijít na řadu UV lampa. Měla by být potom v chodu alespoň 24 hodin. Neměla by být spuštěná déle, abychom nezahubili všechny bakterie, včetně těch zdravých.
  • Pokud se v akváriu vyskytnou nemoci, zakalená voda, nálevník, tak je dobré spustit UV lampu na dobu, dokud se problému akvárium nezbaví.

Je nutná UV lampa pro akvárium

Není nezbytná. Je pomocníkem pro udržení čisté vody. Ale té můžete docílit i pravidelnou údržbou a zodpovědnou starostí o akvárium.
UV lampa usnadňuje práci s akváriem a relativně rychle pomáhá při vzniklých potížích s nemocemi nebo zakalenou vodou.

Veronika Jadrná