Úvod » Články » Svatá Anna chladna z rána 26.7.
|

Svatá Anna chladna z rána 26.7.

Svátek svaté Anny připadá na 26. července. Pranostika, která se k tomuto datu váže říká, že od tohoto období se stávají rána studenější. A většinou opravdu tato pranostika vychází. Paradoxem je, že toto období je zároveň nejteplejší část roku. Proč jsou takové teplotní výkyvy vysvětlím, pokud budete číst dál.Naši předkové žili v souladu s přírodou mnohem více, než my dnes. A jednoduše tyto změny vypozorovali. Zajímá vás důvod ranního ochlazení?

Nehledejme v tom žádný nadpřirozený zásah Aničky. Je to čistě výsledek přírodního koloběhu.

Co se tedy mění se svatou Annou mění?

  • Na přelomu června a července se začíná minutu po minutě zkracovat den. Během července se nám den zkrátí zhruba o 1 hodinu. A když se krátí den, prodlužuje se noc :-).
  • Delší noc, kdy nehřeje Slunce, má za následek ochlazení zemského povrchu. Půda pak “vysává” teplo z nejnižší vrstvy atmosféry za jasných nocí. Tím se snižuje teplota vzduchu.
  • Druhým důvodem chladna je zvyšující se vlhkost, což má za následek tvoření ranních mlh.

Svatá Anna ranní mlha

Anenská tepla nebo také Anenské období

Část roku okolo svátku svaté Anny by měla být nejteplejší. Ale vyznačuje se velkými teplotními rozdíly během dne a noci. Ve dne teploty mohou atakovat 30°C a noční teploty mohou, za vyjasněných nocí klesat k 10°C.

Anenské noci

Za jasných Anenských nocí je na noční obloze k vidění divadlo zastoupené hvězdami největšího formátu. A to doslova. V tomto období můžeme sledovat „padající hvězdy“. Během roku k tomu není lepší příležitost. Představení začíná koncem července a zpravidla vrcholí 12. srpna, kdy meteory Perseidy “prší z nebe”. Tak zvedněte hlavu k obloze a kochejte se.

Pranostiky svaté Anny

Pranostiky vznikají na základě mnohaletých zkušeností sedláků, kteří jsou spjati s půdou, která je živý. Vypozorované opakující se jevy pak vložili do pranostik.

  • Svatá Anna chladna z rána. (Rána jsou chladnější.)
  • Svatá Anna zavádí žence do pšenice. (Začíná se sklízet pšenice.)
  • Svatá Anna – chladné rosy z rána. (Ráno padá rosa.)
  • O svaté Anně sedlák si žita nažne. (Sklízí se žito.)

 

 

Veronika Jadrná

Podobné příspěvky