Úvod » Články » Jak na narcisy a jejich pěstování
|

Jak na narcisy a jejich pěstování

Žluté narcisy

Pěstování narcisů je vzhledem k jejich nenáročnosti celkem jednoduché. Přesto chcete radši načerpat informace o jejich výsadbě, zálivce, péči o květy? Rádi byste si narcisy namnožili, ale nejste si jistí, jak se to dělá? Tyto a další odpovědi dostanete v tomto článku.

Narcisy jsou jedněmi z prvních kvetoucích poslů jara. Patří mezi druhy podzimních cibulovin. Můžete je ale také najít pod označením jarní cibuloviny. Obojí je správně. V podzimních měsících se sázejí a na jaře odměňují rozkvetlými květy.

Mají odvahu, podobně jako bledule, krokusy nebo hyacinty. Vynořují se hlíny i v chladných březnových dnech, kdy může ještě místy ležet sníh. Ale ony mají takovou chuť po životě a po zimním odpočinku jsou plny síly a energie, že je ani nepřízeň počasí nezastaví. Jejich květy rozzáří žlutou, bílou nebo meruňkovou barvou (nebo jejich kombinací) nejednu jarní zahradu.

Kdy sázet cibulky narcisů do země?

Pokud chcete být na jaře obdarováni květy narcisů, tak jejich cibule patří do země na podzim. Cibule narcisů vyžadují pro aktivaci růstu období klidu a chladu (cca 12 týdnů), jenž jim dopřejeme správnou podzimní výsadbou. Jaká pravidla přitom dodržet?

 • Cibulky musí být vysazeny několik týdnů před silnými mrazy. Aby se cibule stihly zakořenit před promrznutím půdy. To by ohrozilo jejich rostlinný život. Občasný přízemní mrazík jim neuškodí.
 • Cibulky musí být zdravé a nepoškozené.

Ideální složení půdy pro sadbu narcisů

Narcisky mají rády prokypřenou půdu s dostatkem živin. Spíše hlinitou. Důležitá je také dobrá propustnost, aby cibulky neuhnívaly. Cibulky ocení v ideální případě mírně kyselou půdu s hodnotou pH 6-7.

Vhodné stanoviště pro narcisky

 • Narcisy potřebují pro svůj růst a kvetení plné slunce. S mírným odpoledním stínem.
 • Rostliny jsou do určité míry mrazuvzdorné. Ale je potřeba přidat organický mulč, který je ochrání.

Jak zasadit cibulky narcisů?

Narcisy se vysazují v podzimních měsících do kypré, vlhké půdy, která je obohacena humusem. Musí být dobře propustná.

 • Cibulky zkontrolujte pohledem. Musí vypadat zdravě. Velké, pevné, mající suchý obal, který se podobá papíru.
 • Hloubka výsadby se řídí velikostí cibule. Jamka by měla být dvojnásobkem velikosti cibulky. Zpravidla 10 – 15 cm.
 • Vzdálenost cibulí narcisů by měla být zhruba stejná jako hloubka. 10 – 15 cm.
 • Směřování cibulky je kořínky dolů. Špičkou nahoru.

Zasazené cibule se zahrnují hlínou, mírně se přitlačí. A zalijí. Na ochranu před mrazem se pokrývají organickým mulčem.
Narcisy

Jak pečovat o narcisy po odkvětu?

Odkvetlé květy narcisů se odstřihávají. Dělá se to z důvodu výživy cibulek. Pokud by se květ nechal na stonku, tak by začal posílat živiny do semen, které stejně nenajdou využití.
Listy se nechávají na rostlině odumřít. Teprve až zhnědnou nebo zežloutnou, tak se odstraňují.
Po odkvětu začíná nabírat sílu a velikost cibulka. Její růst trvá 5 – 7 týdnů. Proto v této době dopřejte rostlině hnojivo.

Choroby a škůdci narcisů

Narcisy příliš netrpí na škůdce ani nemoci. Je to dáno i tím, že cibule i květy jsou jedovaté. Proto je hraboši ani veverky či jeleni nejedí.

 • Cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná neboli narcisová moucha.
 • Plíseň narcisová (botrytida) – lze jí předejít mořením a správnou zálivkou.

U narcisů je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Protože jsou cibule a květy (o trochu méně) jedovaté. Myslete na to hlavně ve chvílích, kdy budou mít přístup ke květinám děti.

Moření narcisů

Cibuloviny se moří, aby se zabránilo napadení cibulek houbovými chorobami. Nutno říci, že cibule narcisů nejsou tak náchylné jako třeba tulipány. Přesto je možné namořit cibulky přípravky, které jsou k tomu určené.

Množení narcisů

 • Nejsnadnější množení narcisů je pomocí dceřiných cibulek, které rostou na matčiných. Pokud je chcete získat, musíte cibule vykopat. Vysvětleno níže “Kdy vykopat a jak uchovat cibule narcisů?”.
 • Druhým způsobem je řez cibulek. Cibulky se odříznou a část se zasadí.

Kdy vykopat a jak uchovat cibule narcisů?

Cibule narcisů přezimují venku na zahradě a zazimovávat se nemusí. Pouze v případě, že chcete narcisy množit nebo přesazovat.

Jinak je tomu u pěstování na balkonu, na terase, kdy jsou cibulky v květináči a vyjímají se z hlíny po odumření a zežloutnutí listů. Po tomto stádiu se cibulky vyndají a uschovají na suchém místě. Kde budou připraveny na podzimní výsadbu.

Žluté narcisy v korýtku

Kde je můžete pěstovat?

Narcisky se dají pěstovat ve venkovním prostředí – na záhonech, v truhlících, květináčích a jiných nádobách. Ale dovedou kvést i doma za oknem.

Narcisky na zahradě

Narciskám se daří v zahradě velmi dobře. Pokud je zachována dobrá propustnost půdy, slunečné stanoviště, dostatek hnojiva, tak vás jistě obdaří květy.

Po odkvětu se cibulky nechávají v zemi. Přes léto není vhodná velká zálivka, aby se cibulky nezapařily a nedostaly plíseň. A jelikož jsou mrazuvzdorné, tak přezimují venku a na jaře se budete moci těšit opět z jejich květů.

Narcisky v květináči a nádobách

Narcisy se dají pohodlně pěstovat i v květináčích nebo truhlících. Postup je podobný jako u pěstování tulipánů v květináči. Výhodou je možnost jejich přesunu. Nebo také blízkost k posezení na terase nebo u dveří.

 • Do půdy v květináči se zasadí cibulky podobně jako při zahradním pěstovaní. Podle pravidel Jak zasadit cibulky narcisů.
 • Výsadba probíhá v podzimních měsících.
 • Hlínu, kterou zakryjete cibulky, pak izolujte pomocí mulče.

Po odkvětu narcisů pěstovaných v nádobě je třeba ustřihnout květ. Listy se ponechávají. A už se narcisy nezalévají. Když odumřou listy, cibule se vyjmou z hlíny, očistí a uschovají na suchém místě. Na podzim se pak mohou zasadit do zahrady.

Narcisky doma

Pokud chcete mít rozkvetlý parapet i doma, tak není nic jednoduššího než pořídit narcisky. Po odkvetení domácích narcisek se opět odstřihne květ. Listy se nachají zežloutnout. Zálivka už neprobíhá. Cibulky se vyndají z hlíny a uloží na piliny nebo rašelinu. Znovu se mohou vrátit do květináče v srpnu až září.

Narcisky na balkoně

Narcisy se na balkoně pěstují v nádobách a platí pro ně stejná pravidla, která jsou výše popsaná u narcisek v květináči a nádobách.

Nyní už víte, jak s narcisy zacházet. Co potřebují pro kvetení. Tak neváhejte. Nakupte cibulky narcisů, zasaďte a na jaře už jenom čekejte na první květy.

Veronika Jadrná

Podobné příspěvky