Úvod » Články » Jak na tulipány a jejich pěstování
|

Jak na tulipány a jejich pěstování

Pěstování tulipánů

Pěstování tulipánů zvládnete i vy. Potřebujete ale vědět, kdy, jak a kam tulipány zasadit. Není to atomová věda. Ale je dobře, že hledáte informace ohledně pěstování tulipánů na balkoně, v zahradě nebo květináči. Můžete tak předejít nepříjemnostem.

Tulipán je velice známá a rozšířená květina. Bývá označován za klenot zahrady. Spadá mezi druhy podzimních cibulovin. Najdete je i pod označením jarní cibuloviny. Oba názvy jsou správné. Podzimní proto, že je to nejlepší doba na výsadbu a jarní, protože jdou v tuto dobu do květu.

Ve chvíli, kdy zima dává sbohem a pomyslné žezlo přebírá jaro, vyrůstají první jarní květiny. Sněženky, bledule, krokusy a také tulipány. Pomáhají rozzářit nejednu zahradu. Jsou relativně nenáročné na pěstování. Má širokou škálu barev svých květů. A ty jsou poměrně velké a výrazné. Tvoří nádherné kalichy. Pro toto všechno jsou to velmi oblíbené cibuloviny.

Kdy zasadit tulipány do půdy?

Nejlepší dobou pro sadbu tulipánových cibulek je podzim. Ale někdy podzimní výsadbu nestihneme. Máme málo času. Přehluší to jiné práce na zahradě. Nebo se nám zkrátka už nechce. Řešením je sadba na jaře. Ta ale nese určité nedokonalosti a možný vznik potíží.

Zasazení tulipánů na podzim

Cibulky tulipánů vysazujte od září do prosince. Řiďte se předpovědí počasí. Všichni zahradníci mají téměř povinnost vědět, jaké teploty a kolik srážek se očekává. U tulipánů je třeba sledovat, aby nepřišli do země těsně před mrazy. Přízemní mrazíky cibulkám neuškodí. Ale delší trvání mrazů má za následek promrznutí půdy. A to už jim může uškodit.

Ideální doba pro výsadbu je, když se noční teploty pohybují v rozmezí  4,5 °C  až 13 °C.

Tulipány potřebují pro aktivaci růstu v cibulce alespoň 10 – 16 týdnů chladného období. Proto, pokud můžete, nepromeškejte podzimní výsadbu.

Zasazení tulipánů na jaře

Sázení tulipánů na jaře možné je, ale není ideální. Na jaře se půda silou slunečních paprsků prohřívá. V noci nebo za studených dní zase vychládá a cibulky na to reagují. Opotí se a mohou následkem toho chytit hnilobu. A tím pádem dochází k jejich úhynu.

Pokud se na jaře cibulky tulipánů uchytí, můžete očekávat jejich kvetení nejdříve v létě. Cibulky potřebují 6 – 10 týdnů na růst a vytvoření květu. Musíte však počítat s krátkou dobou kvetení. Horké léto svědčí tulipánům mnohem méně než vlahé jaro.
Tulipány v zahradě

Ideální složení půdy pro vysazování tulipánů

Tulipány prosperují v úrodné půdě obohacené živinami. Potřebují, aby zemina byla dostatečně propustná, aby cibulky nezahnívaly. Optimální hodnota pH půdy by se měla pohybovat mezi 6 – 7.

Jaké stanoviště vyhovuje tulipánům?

  • Půda bez přítomnosti kořenů jiných rostlin. Ty by mohly brát tulipánům vlhkost a živiny. To může mít za následek špatné nebo vůbec žádné kvetení.
  • Tulipánům vyhovuje slunečné stanoviště. Ale i polostín.

Jak sázet cibulky tulipánů?

Jak už bylo psáno výše, ale opakování je matka moudrosti, je ideální sázet na podzim. Do prokypřené půdy obohacené kompostem.

Cibulky se vloží do hlíny, zahrnou zeminou a jemně přitlačí. Navrch je dobré přidat mulč, který zabrání promrznutí a zároveň bude udržovat vlhkost.

Cibulky, které sázíme, nesmí mít plíseň. Ani jiný náznak poškození.

Z každé cibulky tulipánu na jaře vyroste jeden květ na stonku. Stonek je pevný a nepotřebuje oporu. Vyjma druhů s obřími květy, které vyžadují podporu proti větru a dešti.

Směřování cibulky

Zploštělá část s kořínky by měla směřovat dolů. Naopak špička přijde nahoru k povrchu. Co se může stát, když netrefíte správný směr? Malé cibulky si s tím zpravidla poradí. Jarní teplo a závlaha je z půdy vytáhne. Ale u větších cibulek se může stát, že neprorazí, protože přirozeně rostou ze špičky.

Vzdálenost cibulí tulipánu

Rozteč mezi jednotlivými cibulkami by měla být 10 – 15 cm.

Hloubka

Prokypřete půdu asi 30 cm hluboko. Přimíchejte k hlíně kompost. Poté udělejte zhruba 20 cm hlubokou jamku. Do ní pak posaďte cibulku špičkou nahoru. Velké cibule zasaďte o něco hlouběji.

Tulipán

Co dělat s tulipány po odkvětu?

Odkvetlé květy se odstraňují. Přímo pod okvětními lístky je můžete ustříhnout nůžkami. Dělá se to z důvodu zabránění tvorby semen. Tento proces totiž ubírá rostlině a hlavně cibulkám živiny.

Stonky a listy se nechávají přirozeně odumřít. Poznáte to tak, že dostanou žlutou až hnědou barvu. Neodstraňujte je dříve. Zelené listy a stonky dodávají živiny cibulce, která je schovaná pod zemí. Pak budou mít dostatečnou sílu napřesrok vykvést.

Jak na pěstování tulipánů ze semínka?

Vypiplání tulipánu ze semínka je pracný proces. Který nese ovoce v podobě květů až za několik let. Jedná se spíše o experimentování než o pěstování za účelem květu na okrasu. K tomu slouží cibulky.

Jak se tedy od semínka dobrat k vykvetlé rostlině?

  • Nechte tulipán odkvést a uschnout.
  • Pokud jsou lusky hnědé odstraňte je z květiny.
  • Z lusku vyjměte semínka a nechte je na misce vyschnout. Zhruba týden.
  • Pak semínka vložte na navlhčenou papírovou utěrku a zavřete ji do plastového sáčku. Tento sáček pak na několik měsíců odložte do lednice, abyste nasimulovali období klidu před výsadbou.
  • Poté semena zasejte do substrátu. Zhruba 1 cm hluboko. Do výsadbového boxu. Dejte na slunné místo za okno směřující na jih. 18 °C – 23°C. Doba, než semínka vyklíčí, může trvat měsíce až rok. Udržujte ve vlhkosti.
  • Ve chvíli, kdy vyrostou první dva lístky, se mohou vysadit na zahradu. Do této doby trvá proces zhruba 12 – 15 měsíců.
  • Při přesazování je nutná opatrnost. Kořenový systém je velmi choulostivý.
  • Nově vzniklé cibulky pak vysaďte na podzim.

Květy mohou být nakonec jiné barvy než ty, ze které jste rostliny sklidili. Některé tulipány jsou hybridy.

Choroby a škůdci tulipánů

Ani tulipánům se nevyhýbají nemoci a škůdci. Správnou výsadbou do úrodné a propustné půdy můžete riziko nákazy snížit. Některým lze předejít mořením nebo postřiky.

Choroby tulipánů

  • Hniloba kořenů Pythium – Má za následek to, že se netvoří nové výhonky. Cibulky mají šedé nebo hnědé skvrny. Prevencí je dostatečné odvodnění.
  • Botrytida – houbová a plísňová nemoc. Způsobuje šedý nebo hnědý povlak na listech. Cibulky jsou zasaženy skvrnami, které jsou prohloubené a na okraji vyvýšené. Z napadených cibulí napřesrok rostou zakrnělé rostliny. Prevencí je moření a včasné odstranění napadených rostlin.
  • Virová pestrokvětost – Virové onemocnění tulipánů způsobuje žíhání na květech. Světlé linie na tmavých lístkách. Tmavé linky na světlých květech znamenají spíše genetickou odchylku. Může být přenášena mšicemi, ale i lidským dotekem například při řezu.

Škůdci tulipánů

  • Mšice – přenášejí virovou pestrokvětost.
  • Roztoči – můžete si je přinést s cibulkami z obchodu. Proto pořádně zkontrolujte, jestli se na cibulkách neobjevují známky rozkladu nebo poškození. Lze se jich zbavit koupelí cibulek v 50 °C vodě po dobu 2 minut.
  • Hlodavci – krtci, hraboši. Žerou cibulky.
  • Jeleni a veverky – okusují listy. (Může pomoci prášek z chilli, kterým obsypeme rostlinu.)

Moření tulipánů

Moření se provádí z důvodu ochrany před houbovými chorobami. Ještě před výsadbou je možné provést moření cibulek ve vodném roztoku s přípravkem určeným k tomuto účelu.

Moření pomáhá před napadením šedou plísní a houbami.

Množení tulipánů

Tulipány lze množit pomocí dceřiných cibulek, které vyrostou na matčiných cibulkách. Z těchto cibulek lze získat květy do jednoho až dvou let.
Nejčastější jsou dva způsoby množení.

  • Rozdělení trsu cibulek – Když tulipán odkvete a listy zežloutnou, tak se cibulky zatahují. V tuto chvíli je možné vyrýt celý trs cibulí. Odstraníte hlínu a rozdělíte na díly. Zpravidla hned po rozdělení přijdou zpět do země. Půdu, do které nové trsy budete vysazovat prokypřete a přidejte živiny. Cibulky vás odmění do roka čí dvou novými květy.
  • Množení dceřinými cibulkami – Nejčastější způsob rozmnožování tulipánů. Po odkvětu a zatažení cibulek se vyjmou z půdy. Dceřiné cibulky se oddělí a uloží. Na podzim se vysazují podle pravidel popsaných výše.

Kdy vyndat cibule tulipánů ze země?

Cibulky tulipánů se sklízí po odkvětu a odumření listů. Je to dáno tím, že cibulky získávají z listů do poslední chvíle živiny pro svůj další život. Doba sklizně se může lišit podle toho, kdy tulipány dozrávají. Je nutno říci, že cibule se vyjímají ze země hlavně z důvodu množení. Jinak je možné po odkvětu nechat cibulky v zemi. Neměly by se zalévat, aby neuhnily.
Při vykopávání cibulek ze země je nutná opatrnost, jelikož každé poranění cibulky znamená vstupní bránu pro plísně a houby. Poté se nechají oschnout a uskladní se na místě, kde je dostatek vzduchu, aby opět nechytily cibulky plísně. Vyhovující teplota je 20 °C – 25 °C.
Tulipán v květináči

Kde je lze všude pěstovat

Tulipány lze pěstovat venku v zahradě, v květináčích a nádobách. Parádu udělají i na balkoně nebo doma.

Pěstování tulipánů na zahradě

Zahradní pěstování tulipánů je typické. Jak na jejich pěstování se věnuje celý tento obsah. Tak si vyberte, co vás nejvíce zajímá. Výsadba, moření nebo choroby a škůdci?

Pěstování tulipánů v nádobách a květináčích

Velkou výhodou pěstění v nádobě je možnost přesunu. V jednu chvíli může zkrášlovat terasu a v další pak hluché místo na zahradě nebo na stole či u dveří.

Pravidla pro pěstování tulipánů v květináči

  • Vysazují se do nádoby na podzim – od září do listopadu (prosince). Řiďte se radami Jak sázet cibulky tulipánů.
  • Vydrží v nádobě pouze jednu jarní sezónu. V letních měsících se cibulky příliš zahřívají a vytváří dceřinné cibulky, které rostlinu vyčerpávají a nedovolují ji dále kvést. Nové cibulky většinou nejsou ještě vyvinuté a nedovedou příští rok kvést.
  • Dceřiné cibulky se mohou na podzim vysadit do záhonu, kde dorostou a napřesrok už by mohly vykvést.

Pěstování tulipánů doma

Tulipány lze vypěstovat z cibulky i v domácím prostředí. A dokonce bez substrátu.

Tulipány ve vodě

  • Dospělé tulipánové cibulky se na čtvrt roku uklidí do lednice. Mimo jablka (mají nepříznivý vliv na budoucí kvetení).
  • Průhlednou vázu nebo jinou nádobu můžete (ale nemusíte) vystlat dekoračními kamínky.
  • Cibulky tulipánů se umístí na dno. Špičkou s klíčky směrem nahoru. Vodní hladina by měla dosahovat pod kořínky. Nesmí být ponořené celé ve vodě. Hrozí uhnití.
  • Zhruba na 1,5 měsíce se nádoba uschová do temné a chladné místnosti.
  • Po uplynutí doby je možné vystavit na okno. Květy by se měly dostavit do tří týdnů.

Tulipány koupené již v květináči

Další variantou pěstování tulipánů v domácím prostředí je koupě mladých rostlinek tulipánů. Dejte si pozor, aby měly poupata, ale ještě nekvetly. Listy musí být v kondici v zelené barvě.  Substrát musí být vlhký.
Po odkvětu je vhodné cibulky vysadit ven.

Pěstování tulipánů na balkoně

Tulipány se na balkoně pěstují v různých nádobách a péče o ně je stejná jakou u Pěstování tulipánů v nádobách a květináčích.

Máte po přečtení článku jasno? Půjdete se vrhnout na pěstování tulipánů? Potom by se vám mohly hodit tulipánové cibulky.

Veronika Jadrná

Podobné příspěvky