Úvod » Slovník pojmů » M » Modrá skalice

Co je modrá skalice?

Modrá skalice se vyskytuje v přírodě jako nerost chalkantit. Vzniká oxidací měděných rud v pouštních oblastech. Modrá skalice se synteticky vyrábí. Je to pentahydrát síranu měďnatého. Využívá se v zahradnictví jako pomocník proti plísním, mechům, houbám. Nebo jako prostředek pro zmírnění růstu řas v bazénech, jezírcích. Vzhled syntetické modré skalice je podobný písku, který je modrý.

Jaké je použití modré skalice?

Účinky modré skalice jsou využívány v oblasti zahradnictví, průmyslu, při péči o bazény a jezírka.

Modrá skalice v zahradnictví

 • Redukce mechů a lišejníků.
 • Ochrana před houbovými chorobami a proti plísním u
  • vinné révy,
  • jehličnanů a
  • okrasných rostlin.

Modrá skalice v dřevařském odvětví

Lázeň vytvořená z modré skalice ošetřuje dřevo a výrobky z něj před napadením houbovými chorobami.

Použití modré skalice při průmyslové výrobě 

Skalice modrá je součástí prostředků:

 • na hubení škůdců,
 • impregnačních látek na dřevo,
 • k výrobě solí, které se používají ke galvanickému pokovování,
 • součástí výroby umělého hedvábí.

Modrá skalice do bazénů a jezírek

Použití modré skalice ve vodě redukuje růst řas.

Dříve než byly na trhu přípravky ošetřující vodu v bazénech, jako například vločkovač, chlorové tablety, projasňovač, se modrá skalice používala hojně, protože šla snadno obstarat v drogerii. Nyní je nahrazována speciálními prostředky pro úpravu vody v bazénech i jezírcích. Důvodem je její toxicita.

Nebezpečí (toxicita) skalice modré

Modrá skalice je velice jedovatá. Pokud ji člověk požije, způsobí mu žaludeční a střevní potíže, které mohou mít až tragické následky. V trávicím traktu vyvolává zvracení a průjem s příměsí krve.

Nejen snědení, ale i koupání ve vodě, která je předávkovaná skalicí modrou, je nebezpečné. Zejména u dětí, které nekontrolovaně polykají vodu z bazénu. Následkem koupání v předávkovaném roztoku skalice jsou také zelené vlasy, které byly původně blonďaté.

Modrá skalice neprospívá ani vodním organismům v jezírku, proto je její použití, jak do koupacích nebo zahradních jezírek osázených rybami, nevhodné.

Ačkoliv je modrá skalice cenově dostupnější než některé přípravky na ošetření vody v bazénech, tak se vyplatí, kvůli zdraví, použít právě speciální bazénovou chemii.

Jaké je dávkování modré skalice?

Dávkování modré skalice do bazénu je stále diskutabilním tématem. Dříve bylo doporučováno 5 g/m³. Avšak dnes se množí názory, že i tato dávka je zdraví nebezpečná.

Problémem u dávkování skalice modré je nemožnost kontroly množství ve vodě. Nejsou běžně dostupné testery na modrou skalici.

Navíc se modrá skalice vylučuje z vody velmi pomalu. Nevyprchá jako například chlor.

Na trhu existují spolehlivější, pro lidský organismus šetrnější, přípravky na údržbu vody v bazénech i koupacích jezírcích.

Veronika Jadrná