Úvod » Slovník pojmů » M » Měkká voda

Co je měkká voda?

Měkká voda je definována jako druh vody, která obsahuje ve svých molekulách jen malé množství minerálních látek – vápníku a hořčíku. Měkká voda je bohatá na ionty sodíku. Snadno na sebe navazuje olovo. Proto je třeba být před měkkou vodou na pozoru, protože olovo obsažené ve vodě může mít negativní účinek na lidské zdraví. Typicky měkká voda je dešťovka. Chemicky upravené měkké vodě se říká voda destilovaná.

Měkká voda – dešťová voda

Za typickou měkkou vodu je považovaná dešťovka. V mracích neměla možnost získat vápník a hořčík. O ten je obohacena až tehdy, když se vsákne do půdy, která tyto minerály obsahuje. Voda je do svých molekul naváže při cestě do podzemí, kde vzniká podzemní voda – obohacená o vápník a hořčík a stává se tak vodou tvrdou.

Jaké jsou stupně tvrdosti (měkkosti) vody?

Hodnoty se udávají v tzv. německých stupních (°N), kdy 1 °N = 10 mg oxidu vápenatého (CaO) / 1l vody.

4 stupně tvrdosti vody

  • 0 °N – 8 °N = měkká voda
  • 8 °N – 18 °N = středně tvrdá voda
  • 18 °N – 30 °N = tvrdá voda
  • 30 °N a více = velmi tvrdá voda

Jaké jsou výhody měkké vody?

  • Nezanechává bílé skvrny na umytém nádobí.
  • Změkčuje pokožku a vlasy při mytí. (Pokud je však voda příliš měkká, je obtížné smýt mýdlo a pěnu.)
  • Nevytváří vápenaté usazeniny. Neničí tak spotřebiče a potrubí, které se usazeninami ucpává s posléze se stává nefunkční.

Jaké jsou nevýhody měkké vody?

  • Příliš měkká voda má tendence ke korozi. Věci, které s ní přichází do styku reznou. Potrubí, armatury, součásti bazénu.

Měkká voda v bazénu

Mohlo by se na první pohled zdát, že měkká voda v bazénu je výhrou. Opak je pravdou. Měkká voda se přirozeně snaží do svých molekul získat vápník. Pokud je bazén betonový, narušuje měkká voda jeho stěny, protože se snaží pro sebe vytěžit minerály, které jsou v betonu obsažené. Stěny bazénu se pak drolí a ničí.
Měkká voda působí negativně na všechny kovové součásti bazénu. Ty pod jejím vlivem korodují a znehodnocují se.
Zásadou je, udržovat hladinu tvrdosti vody v optimálních hodnotách. Ideální tvrdost vody v bazénu je středně tvrdá v rozmezí 8 – 18 °N.

Jak hlídat hodnotu tvrdosti vody v bazénu?

Jedině měřením. Měřit tvrdost (měkkost) vody lze několika způsoby.
Měří se pomocí kapičkového testeru nebo indikačními papírky (může provádět sám majitel bez jakékoliv odbornosti). Dalším způsobem je měření vzorků zaslaných do laboratoře a jejich vyhodnocení kvalifikovanými pracovníky.

Měkká voda v akváriu

Měkká voda je akvaristy preferována. Zejména pokud chtějí chovat cizokrajné rybičky, které pochází z řek Jižní Ameriky, Jihovýchodní Asie a Západní Afriky, kde jsou řeky méně bohaté na minerály, jelikož je tamní půda neobsahuje v takové míře.
Pro běžného hobby akvaristu postačí středně tvrdá voda.

Jaká jsou rizika měkké vody v akváriu?

  • Větší sklon k nestabilnímu pH. Voda se stává rychleji kyselou.
  • Přetváření tvrdé vody na měkkou pomocí filtrů s reverzní osmózou stojí nejenom čas, ale i finance.
  • Neexistují přímo přípravky pro změkčení vody v akváriu. Běžné domácí změkčovače nejsou použitelné.
  • V měkké vodě se nedaří filtračním bakteriím.

Měkká voda v zahradním jezírku

Našim rybám vyhovuje spíše měkká až středně tvrdá voda. Jelikož z tohoto prostředí pocházejí – rybník, přírodní jezera. Do těch pravidelně připrší měkká voda a udržuje tak hladinu tvrdosti okolo středu.
KOI kapři mají rádi spíše tvrdou vodu.
Nejvíce rybímu osazenstvu vadí kolísání pH, které je často způsobeno příliš měkkou vodou – děšťovkou. Proto je nutné hladinu tvrdosti vody měřit a případně ošetřit přípravky, které tvrdost vody zvyšují.

Opakem měkké vody je voda tvrdá.

Veronika Jadrná