Úvod » Články » Správný postup zazimování závlahy
|

Správný postup zazimování závlahy

Automatický zavlažovací systém

Chcete si zazimovat závlahový systém sami a nevíte přesně, jak na to? Poradíme například jak vypustit vodu ze závlahy, kdy je nejvyšší čas závlahu odstavit a jak vyfouknout ze zavlažování zbytky vody. Jsme si jistí, že to zvládnete sami. Držte se našeho návodu na zazimování a “bude to v suchu”.

Důvody pro zazimování závlahového systému

Automatický závlahový systém (AZS) vám byl po celé léto skvělým pomocníkem. Aby tomu bylo i nadále, je nutné její součásti ochránit před poškozením mrazem. V sezóně je celý systém neustále zavodněný. A zazimování spočívá v dokonalém vypuštění vody ze všech jeho částí.

  • Zabráníte poničení AZS působením ledu – Voda se působením nízkých teplot přeměňuje v led, který zvětšuje svůj objem a mohl by poškodit (roztrhat) jednotlivé komponenty. Jakou je potrubí, ventily, rozstřikovače, dešťové čidlo nebo ovládací jednotku.
  • Zajistíte si platnost záruky – Pokud dojde k poškození mrazem a ledem přijdete o záruční servis. Profesionál zjistí, že byl systém nedostatečně odvodněn a zamrzl. A to je chybou majitele, nebere se jak závada, která spadá do záruky.
  • Ušetříte za pořízení nových součástí nebo komplet celého závlahového systému.

Kdy vypnout zavlažování?

Jako majitelé zahrady a zavlažování musíte sledovat vývoj počasí. Nejpozději je třeba přípravu stihnout ještě před příchodem prvních mrazíků. Obvykle už v podzimních měsících automatické zavlažování nebývá potřeba, protože je půda sama o sobě vlhká. Proto si můžete naplánovat vypnutí například na říjen.

Nedávejte si na čas a jakmile začne v noci přituhovat, musíte zajistit co nejrychleji odvodnění. Může se totiž stát, že potrubí v zemi bude ještě průchodné, ale nadzemní části, ventily a postřikovače, zamrznou. V tu chvíli už nedokážete tekutinu ze systému dostat ven.

Jak zazimovat závlahu?

Alfou a omegou celého zazimování je odstranění vody ze všech částí. Jelikož se může jednat o rozsáhlou soustavu je vhodné použít stroj, který dokáže zbavit potrubí i ventily veškeré vody.

Jak vyfouknout závlahu?

Nejlépe vám poslouží stlačený vzduch z kompresoru. Ničím jiným nedosáhnete tak kvalitního a efektivního výsledku. Pod tlakem vzduch vytlačí vodu nejenom z potrubí, ale i elektromagnetických ventilů a postřikovačů se zpětnými ventily.

Jaký kompresor použít?

Kompresor, který je vhodný pro vyfouknutí vody z AZS by měl mít tyto parametry:

  • Jednopístový nebo dvojpístový olejový kompresor. (✖️Vzduchem chlazený kompresor je náchylný na přehřívání – následně se automaticky vypíná, což je nežádoucí.)
  • Okamžitý výkon objemu vzduchu 200 l/min – 650 l/min.
  • Maximální pracovní tlak kompresoru 6 – 10 barů. Tlak pro účely profouknutí je 2,5 – 3,5 baru.

Automatická závlaha

Proč nestačí pouze vypustit vodu ze systému?

  1. Nikdy nedojde k dokonalému vypuštění. Celý proces by bylo možné realizovat, pokud by soustava byla dostatečně vyspádovaná. Tento způsob je většinou nereálný. Potrubí je vedeno různě po pozemku a většinou se sklon neřeší. Nebo naopak kopíruje terén. Některé části potrubí mohou být níže než ostatní. A tady by vznikl problém, protože se v těchto místech voda kumuluje a zůstává.
  2. Druhým důvodem je, že pouhým vypuštěním vody nezajistíte odvodnění postřikovačů a elektromagnetických ventilů. Voda, která by v nich zůstala, by je poškodila.

8 kroků pro úplné zazimování závlahy

1. Uzavřete hlavní přívod vody. Tím zajistíte, že se do rozvodů nedostane žádná voda. Zajistěte, aby nedošlo k otevření uzávěru (např. můžete demontovat páku u hlavního ventilu).
2. Teď přijde na řadu vypouštěcí ventil a kompresor. Ventil by se měl nacházet na hlavní sestavě.

      1. Hadici kompresoru připojte na ventil.
      2. Ovládací jednotkou uveďte do chodu vámi zvolenou sekci závlahy. Tlak by měl klesnout až na nulu.
      3. Přichází na řadu kompresor. Nastavte tlak na hodnotu maximálně 2,5 – 3,5 baru. Vyšší tlak by mohl poškodit převodový mechanismus u rotačních postřikovačů.
      4. Až teď zapněte kompresor. ➡️ Začněte otevírat jednotlivé sekce systému. Buď manuálně nebo ovládací jednotkou. Jako první přijde na řadu nejbližší, až se postupně dostanete k té nejvzdálenější. Z postřikovačů nejdříve vytéká voda, pak mlha a nakonec pouze vzduch. Ze všech postřikovačů by na konci procesu neměla vycházet žádná voda.
      5. Projděte tímto způsobem všechna oddělení závlahy.
      6. Postup znovu zopakujte 2 až 3 krát. Profukujte od nejbližší po nejvzdálenější. Do doby než z vysunutých postřikovačů bude vycházet jen vzduch. To je znamení, že celý proces proběhl správně.

3. Profoukněte také tlakový rozvod s rychlospojkami a kohouty. Nechte je přes zimu v zavřené poloze.
4. Postarejte se o elektromagnetické ventily.

  • Stačí je profouknout. Hlavně je nechte tak, jak jsou. Nerozebírejte.

5. Připravte na zimu dešťové čidlo.

  • Demontujte snímač vlhkosti a uložte v suchu.
  • Na senzor položte např. kelímek, aby v něm nezamrzala voda.

6. Zazimujte ovládací jednotku.

  • V interiéru – Odstraňte záložní 9V baterii. Lithiovou můžete ponechat. Odpojte z elektrické sítě, data se uloží.
  • Venku, v exteriéru – Odejměte záložní 9V baterii. Lithiovou nemusíte. Můžete nechat připojenou v elektřině. Jednotka by měla být vyhřívaná. Pokud se rozhodnete o vypnutí, uložte naprogramování jednotky nebo si nastavení někam zaznamenejte. Pro další nastavení. Pak odpojte a vyjměte záložní baterii.
  • Bateriová jednotka – Vyjměte 9V baterku. Můžete odpojit. Musíte zajistit, aby se do otvoru po cívce nedostaly nečistoty.

7. Čerpací stanice musí být zazimována pomocí vypouštěcího ventilu.

  • Ponorné čerpadlo musí být v nezámrzné hloubce. Jinak je nutné ho vyndat a zazimovat. Pokud zůstane na místě je třeba ho pravidelně na pár sekund během zimy zapnout, aby nedošlo k zatuhnutí (1x za 2 měsíce). Dejte pozor, aby se při protáčení čerpadla nedostala voda do systému.

8. Filtr. Filtrační médium vyperte.
Pokud se budete držet výše uvedených bodů, tak zvládnete zazimovat závlahový systém sami. A nemusíte se obávat toho, když v potrubí zůstane nepatrné množství kapaliny. Funkčnost potrubí ani ventilů nijak neohrozí.

Rozhodli jste pro samostatné zazimování, ale chybí vám zařízení na vyfouknutí vody? Zkuste se poohlédnout po kompresoru na spolehlivém a osvědčeném e-shopu.

Veronika Jadrná

Podobné příspěvky