Úvod » Články » Geotextilie – jaké je její použití a funkce?
|

Geotextilie – jaké je její použití a funkce?

Pěstování-geotextilie

Sháníte geotextilii, ale nevíte jaký druh a gramáž je pro vaše potřeby nejvhodnější? Potřebujete si ujasnit co je tkaná a netkaná textilie?

Potřebujete poradit jakou použít geotextilii pod bazén, pro stavbu jezírka, proti plevelu nebo ji chcete použít na stavební účely – na drenáž, pod štěrk, pod zámkovou dlažbu?Na trhu existuje několik typů geotextilií a každá z nich má své použití. Pojďte pročíst, která se hodí pro vaše potřeby.

Druhy geotextilií

Mezi geotextiliemi jsou rozdíly podle způsobu výroby a následně použití. Rozdělují se na tkané, netkané a pletené textilie. A jak jednotlivé druhy geotextilií technicky vznikají?

Netkaná mulčovací geotextilie
Netkaná mulčovací geotextilie
Kokosová rohož
Pletená geotextilie proti erozi
Tkaná geotextilie
Tkaná geotextilie

Netkaná geotextilie

Netkaná geotextilie se vyrábí ve dvou fázích.

 1. Příprava vláken.
 2. Zpevnění vláken.

Vlákna jsou “uspořádána” nepravidelně a náhodně. Zpevnění probíhá mechanicky, chemicky, termicky. Někdy mohou být použity všechny tři způsoby. Nejčastěji se netkaná geotextilie vyrábí vpichováním, kdy se navzájem provazují svazky vláken za pomoci speciálních jehel s ostny. Nebo lze netkané geotxtilie vyrobit proplétáním (ne pletením) nebo spunlací.

Tkaná geotextilie

Tkaná geotextilie vzniká na tkalcovském stavu z polypropylenu. Jednotlivá vlákna nití jsou spleteny kolmo na sebe. Vlákna jsou souběžná a v pravém úhlu spletená. Čímž vzniká velmi pevný materiál.

Pletená geotextilie

Pletená geotextilie vzniká na pletacích strojích. Je to proces proplétání nití nebo pramenů příze, které mají tvar oček, a vzájemně se mezi sebou provazují. Je možné použití dalších spojovacích prvků.

Funkce goetextilií

Ochranná funkce geotextilií

Pro ochranu se používají netkané geotextilie nejméně 200 g/m² a lépe více. Jelikož dovedou díky své tloušťce a měkkosti absorbovat nárazy. Gramáž geotextilie se řídí podle druhu zásypu. Pokud budete používat například cihlový recyklát, který má ostré hrany je nutné použít vysokou gramáž. Naprosto nehodící jsou tkané textilie, které jsou sice pevné, ale tenké.

Použití ochranných geotextilií je například při zasypávání drenáže nebo při stavbě jezírka, kdy chrání jezírkovou fólii před protržením.

Separační funkce geotextilií

Pro účely oddělení dvou různých druhů povrchů se používají tkané i netkané geotextilie. Nejen v zahradě, ale i stavebnictví mají textilie široké použití. Výběr vhodného druhu závisí na hrubosti a ostrosti vrchní vrstvy.

Stabilizační funkce geotextilie

Tuto službu umí zařídit sítě z kokosových nebo jutových vláken. Jedná se o pletené geotextilie, které zabraňují erozi svažitého terénu. To znamená, že pokládkou kokosové nebo jutové geotextilie výrazně zabráníte sesuvům půdy. Ať až na skalce nebo na březích jezírka nebo na velkých stráních.

Gramáž geotextilie a její použití

Druh geotextilie Gramáž Použití Životnost (v letech)
Netkaná geotextilie Bílá netkaná textilie 17 – 50 g/m² Zahrada – Proti mrazu a létajícím škůdcům, urychlení růstu. 2 – 5
Bílá netkaná textilie 100 g/m² Zahrada + stavebnictví. Oddělení dvou různých materiálů, aby nedocházelo k mísení. 3
Černá netkaná textilie 50 g/m² Zahrada – Ochrana proti prorůstání plevele. 4
Geotextilie z recyklovaného polyesteru 200, 300, 400, 500 g/m² Zahrada + stavebnictví. Oddělení dvou různých materiálů, aby nedocházelo k mísení. 10 a více
Geotextilie z polypropylenu 200, 300 g/m² Zahrada + stavebnictví. Oddělení dvou různých materiálů, aby nedocházelo k mísení. 10 a více
Druh geotextilie Gramáž Použití Životnost (v letech)
Tkaná geotextilie Černá tkaná textilie 50 – 100 g/m² Zahrada – Ochrana proti prorůstání plevele. 10
Černá tkaná textilie 50 – 100 g/m² Zahrada + stavebnictví. Oddělení dvou různých materiálů, aby nedocházelo k mísení. 10
Druh geotextilie Gramáž Použití Životnost (v letech)
Pletená geotextilie Kokosová rohož 17 – 50 g/m² Zpevňování svažitých terénů. Ochrana proti erozi. 2 – 5
Jutová rohož 100 g/m² Zpevňování svažitých terénů. Ochrana proti erozi. 3

Použití geotextilie na zahradě

Tkané, netkané i pletené geotextilie jsou velkými pomocníky pro profesionální i hobby zahradníky. Podle barvy, gramáže a druhu textilie mají široké uplatnění při pěstovaní rostlin, úpravě zahrady, ochranně před ostrými kořeny nebo kameny, proti plevelu. Vybereme některé konkrétní příklady použití geotextilie.

Geotextilie pod bazén

Jaká je nejlepší geotextilní podložka pod bazén? Pevná, ale zároveň měkká. Odolná proti plísním. Aby byla podložka účelná, musíte připravit podklad, na kterém bude váš bazén stát.

 • Povrch je třeba srovnat do roviny (nebojte si vzít na pomoc vodováhu).
 • Odstraňte všechny ostré předměty (kameny, kořeny) a všechny velké kameny.
 • Vysypte jemným pískem. Nebo přesátou hlínou.
 • Poslední vrstva je geotextilie pod bazén.

Můžete vybírat gramáže geotextilie 200 g/m², 300 g/m², 400 g/m² až po 500 g/m². Čím větší gramáž, tím větší bude ochrana fólie bazénu.

Geotextilie pro stavbu jezírka

Geotextilie na stavbu jezírkaStavba jezírka za použití jezírkové fólie má určitá pravidla. A jedním z nich je, že pod fólii patří geotextilie, která zabrání poškození fólie kameny nebo kořeny.

Pro větší úspěch a předcházení problémů s únikem vody z jezírka je dobré připravit povrch, na který budete textilii pokládat. Zbavte ho všech ostrých předmětů – kamenů, klacků, kořenů, plevele.

Pro stavbu jezírka doporučují odborníci netkanou geotextilii 400 g/m².

Geotextilie proti pleveluMálokoho asi baví neustále vytrhávat plevel na své zahrádce. Proti plevelu můžete bojovat buď vlastníma rukama a pravidelným vytrháváním nebo chemickými postřiky. Nebo je tu ještě jedna varianta a to položení černé mulčovací geotextilie. Můžete si vybrat ze dvou variant.

Netkaná textilie proti plevelu
Netkaná textilie proti plevelu
Tkaná goetextilie proti plevelu
Tkaná goetextilie proti plevelu

Ptáte se jaký je rozdíl mezi tkanou a netkanou geotextilií?

Barva Životnost (roky) Propustnost vody Pevnost Poddajnost Zanášení (zmenšování propustnosti) Gramáž g/m² Cena za m²
Tkaná mulčovací geotextilie Černá Více než 10 let* Nižší než netkaná textilie Vyšší než netkaná textilie Menší než netkaná textilie (spíše jako pevnější igelit) Nižší riziko než netkaná textilie 50 – 100 Cca 20 Kč
Netkaná mulčovací goetextilie Černá 2 – 5* Vyšší než tkaná textilie Nižší než tkaná textilie Větší než tkaná textilie (jako látka) Vyšší riziko než tkaná textilie 50 Cca 10 Kč

*Závisí na vnějších podmínkách a tloušťce materiálu.

Bílá geotextilie proti mrazu a pro urychlení růstu

Bílá geotextilieJednou z mnoha předností geotextilií je ochrana rostlin proti mrazu. Používají se zejména na jaře, kdy mohou zahradu postihnout ještě přízemní mrazíky. A bílá textilie je dovede před umrznutím ochránit. Po přikrytí rostlina zůstává ve větším teple. Čímž se také urychluje její růst. Zároveň je chráněna i před nadměrným sluncem.
Plachta zamezuje přístupu létajících škůdců.
Je propustná pro vodu a pro světlo i vzduch.
Odolná vůči UV záření.

Kokosová (jutová) geotextilie na zpevnění svahu

Kokosová rohožMezi rozmanité funkce geotextilií patří také zpevňování svahů. Za těmito účely se používají sítě s oky. Můžete zvolit jutovou geotextilii nebo kokosovou geotextilii. Ladným a jednoduchým  způsobem vyřešíte problém stále se sypajícího svahu. Kokosová nebo jutová rohož hlínu udrží na správném místě.

Kokosovou geotextilii můžete použít na skalku nebo na svažité břehy jezírka, které chcete osázet a zpevnit.

Rozdíl mezi kokosovou a jutovou rohoží je v životnosti. Kokosová rohož má životnost cca 5 let, jutová o polovinu méně.

Geotextilie pod kačírek

Chcete si udělat ozdobné pruhy kamenů okolo záhonků? Tak určitě nezapomeňte na geotextilii. Díky ní předejdete následnému řešení prorůstání plevele mezi kameny. Doporučujeme na tkanině nešetřit. Můžete použít:

Použití geotextilie ve stavebnictví

Geotextilii lze použít nejen na zahradě, ale i při stavebních úpravách.

Geotextilie pod zámkovou dlažbu

Pokládka zámkové dlažby má svá pravidla. Pokud chcete mít dlažbu dlouho rovnou a bez prorůstajícího plevelu je nezbytné použít do podkladu geotextilii. Geotextilie prodlouží funkci a životnost jednotlivých vrstev podkladu. A zvyšuje pevnost podloží a následně zámkové dlažby.

Jako podklad pro zámkovou dlažbu se doporučuje netkaná geotextilie – gramáž 200 g/m² a spíše více. Záleží na hrubosti a ostrosti vrstvev.

Geotextilie na drenáž

Proč používat geotextilii na drenáž? Drenážové trubky mají otvory pro průchod vody. Tyto otvory by v půdě buď zapadaly hlínou nebo zarostly plevelem. Došlo by k neprůchodnosti. A tím pádem i nefunkčnosti celého drenážního systému. Této potíži lze předejít obalením drenážových trubek geotextilií.

 • Geotextilií je vhodné obalit všechny otvory, které přijdou do styku se zeminou. Po celém obvodu trubky.
 • Geotextilie působí jako filtr. Propouští vodu, ale kameny, hlínu a plevel do otvorů v drenážních trubkách nepustí.
 • Pro velmi jemný obsypový materiál jsou vhodné netkané polypropylenové geotextilie – gramáž 200 g/m².
 • Pro obsypový materiál s ostrými hranami je doporučeno použít netkanou geotextilii – gramáž 400 g/m².
 • Pro ostatní materiály upotřebíte nerozpadavou netkanou geotextilii z polyesteru – gramáž 200 g/m² a spíše více. Nebo také tkanou geotextilii, která také ochrání drenážní trubky.

Geotextilie pod štěrk

Mnoho stavitelů řeší jakou geotextilii použít pod štěrk. Jako podklad pro štěrk se hodí netkaná polyesterová geotextilie o gramáži 200 g/m² a více.

 • Přispívá k pevnosti podkladu.
 • Předchází prorůstání plevele.
 • Má životnost 10 a více let. Závisí na gramáži a vnějších podmínkách.
Veronika Jadrná

Podobné příspěvky