Úvod » Slovník pojmů » K » Kaldnes

Co je kaldnes?

Kaldnes je plastové filtrační médium, které slouží částečně jako mechanická filtrace a jako lože pro nitrifikační bakterie v biologické části. Je průkopníkem v přístupu k filtrování znečištěné vody. KaldnesTechnologie je založena na pohyblivosti filtračního média. V komoře není staticky umístěné, ale je v neustálém pohybu. Jedná se o malé plastové kroužky, které připomínají ozubené kolečko s rozdělením vnitřního kruhu. Podle typu je kruh rozčtvrcen na 4 části. Vyšší řada má otvorů více. Nikdy méně.

Jaké jsou typy kaldnes média?

Kaldnes filtrační médium je vyráběno ve více typech. Nejlepší filtrační účinky vykazují kroužky kaldnes společně s filtračním zařízením s pohyblivým ložem – ve spodní části filtru jsou umístěna dmychadla, která vhánějí k filtračnímu médiu vzduch. Tím pádem mají nitrifikační bakterie neustálý přístup ke kyslíku, ale i amoniaku, který je ve vodě obsažen.

Kaldnes K1 Media

Kaldnes K1 Media udává celkovou plochu 950 m²/m³ a chráněnou plochu 500 m²/m³ k osídlení bakteriemi.

Kaldnes K1 Media skvěle funguje ve filtrech s pohyblivým lůžkem, kterou také přivedla na trh stejná společnost, která vyrábí filtrační kroužky. Neustálý pohyb Kaldnes K1 ve vodním sloupci zvyšuje plochu, kterou mohou osídlit nitrifikační bakterie.

Nevýhodou u Kaldnes 1 je delší doba nastartování bakterií.

Kaldnes K1 vykazuje nejlepší výsledky ve spolupráci s filtračním zařízením s pohyblivým ložem, ale je možné ho využít i v běžných filtracích se statickým ložem.

Kaldnes K1 Micro

Kaldnes K1 Micro je vylepšené K1 Media. Oproti K1 má celkovou plochu 1400 m²/m³ a chráněnou plochu 950 m²/m³ k osídlení bakteriemi.

  • Kaldnes K1 Micro se více používá do filtrů akvárií.
  • Dokáže vodu čistit mechanicky i biologicky.
  • Snižuje zpětný tlak na čerpadla.

Kaldnes K+ Media

Kaldnes K+ Media je opatřen povrchovou úpravou, která zajišťuje rychlejší vytvoření stabilního biofilmu na filtračních kroužcích. Přidané minerály (hořčík, vápník, enzymy a soli) umožňují snadnější uchycení a výživu pro bakterie.

Kroužek K+ Media má oproti K1 Media otvoru. Ve vnitřním kroužku je ještě jeden kroužek prostor je rozdělen ne na 4 části, ale na 16 částí. Tím vzniká mnohem větší plocha pro nitrifikační bakterie. Rozdělením se zlepšila i mechanická filtrace.

Kaldnes K+ Media celkovou plochu 1350 m²/m³ a chráněnou plochu 1025 m²/m³ k osídlení bakteriemi.

Navíc je Kaldnes K+ plovoucí (v bílé barvě) nebo potápějící se (v černé barvě).

Kde lze kaldnes použít?

Použití Kaldnes K1 Media:

  • běžné jezírkové filtrace s biologickou částí,
  • jezírkové filtrace s pohyblivým ložem, kdy je do spodní části filtrace přiváděn vzduch.

Použití Kaldnes K1 Micro:

  • perličkové filtry,
  • běžné jezírkové filtry,
  • filtry v akváriích s mořskou i sladkou vodou.

Použití Kaldnes K+ Media

  • filtrace pro zahradní jezírka i s KOI.
Veronika Jadrná