Úvod » Slovník pojmů » K » Koupací jezírko

Co je koupací jezírko?

Zahradní koupací jezírko je alternativou domácího venkovního koupání ke klasickým “modrým” bazénům. Je to uměle vytvořená nádrž, která zadržuje vodu. Může být libovolného tvaru a hloubky. Zpravidla má koupací část, která je hlubší a pobřežní zóny, které jsou mělké a kde jsou vysázeny rostliny. Koupací jezírko je založeno na modelu stojaté vody a čištění probíhá hlavně přes kořenový systém rostlin.

Jaký je rozdíl mezi přírodním koupacím jezírkem, biobazénem a bazénem?

Přírodní koupací jezírko a biobazén byste relativně snadno mezi sebou zaměnili. Oboje se chtějí co nejvíce přiblížit přírodnímu koupání. Kde dominuje absence chlóru a další bazénové chemie, která je třeba pro udržení čisté vody.
Rozdíl mezi koupacím jezírkem a biobazénem je v systému čištění vody.

  • Koupací jezírko je nádrž, ve které je stojatá voda bez přítoku. Čištění vody závisí na rostlinném systému a celkové biologické rovnováze celého biotopu. Rostlinná zóna (aby dobře fungovala) musí být alespoň stejně velká, jako je koupací plocha.
  • Biobazén je také nádrž bez přítoku, ve které ale voda cirkuluje. Čistou vodu zajišťuje biofiltr (biologický filtr).

Poměřovat koupací jezírko a klasický bazén je nesmyslné. Jediné co mají společné je to, že jsou to umělé nádrže na vodu. Zatímco do koupacího jezírka se instalují přírodní materiály i živé organismy, tak v bazénu je v podstatě “mrtvá” voda.

Jaké jsou typy zahradních koupacích jezírek?

  1. Přírodní koupací jezírko bez přidaných pomocných přístrojů k udržení čisté vody. Čištění probíhá díky správně vyváženému ekosystému jezírka.
  2. Zahradní koupací jezírko s přidaným hladinovým sběračem – skimmerem, který sbírá nečistoty na hladině.
  3. Koupací jezírka s pomalým mineralizačním filtrem. Zařízení s filtrační náplní, které zachycuje organické látky a živiny z vody. Ve filtru se díky bakteriím mineralizují a proto pak přefiltrovaná voda obsahuje více minerálů (ortofosforečnanů). Je dobré mít instalován přístroj, který odbourává fosfor.

Jaké jsou výhody zahradního koupacího jezírka?

Je to vodní plocha, která se přibližuje přírozenému vodnímu prvku v přírodě.

  • Koupání bez zápachu od chlóru. Pro alergiky nebo pro osoby s citlivou pokožkou by měla být voda nezávadná.
  • Do zahrady přináší svěžest. V letních měsících zlepšuje pocitově klima.
  • Tvoří životní prostor pro bezobratlé živočichy (vážky, hmyz), ale i obojživelníky (žáby, hady).
  • Slouží jako pítko pro hmyz a ptactvo.
  • V zimě, pokud je jezírko bez ryb, může posloužit jako kluziště.

Je koupací jezírko bezpečné?

Koupací jezírko je stejně nebezpečné jako každá jiná vodní plocha. Pokud jsou v jeho dosahu děti, tak je nutností věnovat pozornost pouze jim a vodě.
Co se týká kvality vody v koupacím jezírku – pokud dobře funguje biologická rovnováha a netvoří se v něm například sinice, je voda nezávadná.

Mohou být v koupacím jezírku ryby?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Ryby totiž budou zatěžovat jezírko, které svým rozkladem způsobují zvýšené množství amoniaku ve vodě a živin pro bujení řas. Narušují biologickou rovnováhu.
Jednodušší pro dobré fungování koupacího jezírka bude voda bez ryb. Pokud však ryby v přírodním koupacím jezírku budou, je třeba dodržet následující:

  • Podle velikosti jezírka zvolit počet ryb. A dále vybírat mezi malými kusy, např. karas, jelec.
  • Krmení ryb znamená také pro jezírkovou vodu zátěž, jelikož ne všechno krmivo ryby spořádají a jeho zbytky na dně tlejí a vytvářejí čpavek a fosfor, který je ideální pro růst zelených řas.

Pokud přece jenom ryby v koupacím jezírku budou, je lepší zařadit do systému i filtrační zařízení, které si s odpadem poradí.

Veronika Jadrná