Úvod » Slovník pojmů » B » Biofilmový filtr

Co je biofilmový filtr?

Biofilmový filtr slouží k čištění vody v koupacím jezírku nebo biobazénu. čistící schopnosti biofilmového filtru jsou založeny na množství biofilmu, který je usazen na vhodném podkladu. Zařízení pak společně s bakteriemi, které v biofilmu žijí udržují rovnováhu. Hranice u takového živého biotopu je velice tenká.

Jak funguje biofilmový filtr?

V zařízení pro čištění jezírkové vody je umístěna náplň, která má dostatečně velkou plochu, kterou bude moci biofilm osidlovat. Biofilm se neustále snaží zvětšovat svoji velikost. Množství biofilmu se musí udržovat v normě, aby nedošlo k narušení biologické rovnováhy. Biofilm potřebuje pro svůj život vhodné podmínky. Dostatek živin a povrch, kterému může přisednout.

Nitrifikační bakterie, které jsou v něm obsaženy čistí vodu, protože likvidují nebezpečné látky, které škodí rybám a živí se dusičnany, dusitany a amoniakem. Dále spotřebovávají živiny, kterými se živí řasy. A tím redukují jejich množení.

Voda musí přes biofilm neustále protékat. Tím je zajištěn neustálý přísun živin pro bakterie. Biofilm neustále zvětšuje svoji plochu a je nutné ho pravidelně z bofilmového filtru odstraňovat.

Obsah fosforu ve vodě s biofilmovým filtrem je udržován do hodnoty 0,010 mg/l.

Co tvoří biofilmovou vrstvu ve filtru?

Biofilm tvoří kolonie mikroorganismů. Bakterie, viry, řasy, houby, jednobuněčné organismy ale i bezobratlí živočichové.
Mohlo by vás zajímat:

Článek, ve kterém jsou přehledně vypsané přípravky podporující zdravou bakteriální kulturu v jezírku napříč celým rokem. Plán péče o jezírko | Jezírková chemie OASE.

Veronika Jadrná