Úvod » Články » Jaká kamínková fólie je ta nejlepší
|

Jaká kamínková fólie je ta nejlepší

Okrasné zahradní jezírko

Chcete, aby vaše zahradní jezírko vypadalo přirozeně? Přemýšlíte, jak zakrýt fólii v jezírku? Jak ale vyřešit přechody na břehu nebo jak zamaskovat filtraci? Jednoduchým řešením je dekorativní kamínková fólie.

Co je kamínková fólie?

Jedná se o dekorační fólii, která je vyrobena z polypropylenu PP (OASE kamínková fólie). Je to jeden z nejběžnějších plastů a používá se i v potravinářství, a proto je zdravotně nezávadný. Nebo PVC (Ubbink kamínková fólie), které se běžně používá na jezírkové fólie.

Vrchní část je pokryta jemnými kamínky, které jsou pevně usazeny. Spodní strana je opatřena vrstvou rouna, jenž umožňuje lepší přilnutí k požadovanému povrchu.

Na co je kamínková fólie vhodná?

Při použití robustní dekorativní fólie se meze nekladou. Nejběžněji se dává na zakrytí strmých břehů nebo pro koryto potůčku. Skvěle se hodí k zamaskování nepřirozených povrchů. Jimiž jsou například plasty.

Zahradní jezírka

 • Můžete vytvořit přirozený přechod jezírka do zahrady. Zakrytím jezírkové fólie na břehu získáte přírodní vzhled.
 • Chcete, aby se koryto potůčku co nejvíce podobalo tomu v přírodě? Můžete také použít fólii s jemným štěrkem.
 • Častým problémem bývají nevzhledné povrchy z plastu. Proto je velmi vhodné použít také pro maskování víka šachty nebo filtrací.

Modelařina

 • Kamínkovou fólii ocení i modeláři. Na výrobu povrchů v lepených modelech.

Jakou značku nebo firmu zvolit?

Na našem trhu můžete vybírat ze dvou výrobců. Výrobě kamínkových fólií se věnuje firma OASE a Ubbink. Nutno říci, že častější a více používané fólie jsou ty od OASE.

Jaký je postup k uchycení kamínkové fólie k podkladu?

Pokládka je opravdu snadná. To nejdůležitější, co budete potřebovat, je lepidlo, kterým fólii připevníte na požadovaný povrch. Tím je zpravidla jezírková PVC fólie. Na přilepení k podkladu lze použít černý jezírkový tmel. Pro zajištění správné přilnavosti je důležité místo spoje dobře očistit a odmastit.

Můžete ji přilepit přímo na fólii v jezírku nebo na víko šachty nebo filtrace.

Jaké jsou výhody a nevýhody kamínkové fólie?

 • Rychlé a snadné maskování různých povrchů.
 • Jednoduchá instalace.
 • Ochrana jezírkové fólie před škodlivým a destruktivním UV zářením.
 • Relativně krátká doba záruky – 3 roky.
 • Dražší pořizovací náklady.

Jaké jsou formáty a šíře kamínkové fólie?

Kamínková fólie se prodává jako metráž v běžných metrech (bm). Důležité, co je třeba při nákupu ohlídat, je šíře. Nejčastěji dostupné jsou šíře 100 cm. Běžně seženete také  40 cm, 60 cm nebo 120 cm.

Jaké jsou barvy?

Dekorační kamínkové fólie OASE jsou tvořeny skutečnými přírodními kamínky. Proto je jejich vzhled a barva opravdu přirozená. Můžete vybírat ze dvou odstínů.

 • Písková kamínková fólie
 • Antracitová (šedo-černá) barva fólie

Můžete vybrat tu, která se bude lépe hodit do vašeho exteriéru.

Kamínky

Jaká je životnost kamínkové fólie?

Není nikde uvedeno, jak dlouho vám bude fólie z kamínků sloužit. Výrobce OASE dává záruku 3 roky.

Vy sami můžete životnost prodloužit správným umístěním. Kam ji tedy nejlépe instalovat? Na místa s minimální mechanickou zátěží.

Lze nahradit kamínkovou fólii?

V případě zamaskování krytu filtrace nebo šachty je kamínková fólie asi nejlepším řešením. Co se týká ukončení okraje jezírka je už možností více.

 • Kačírek – Při tomto způsobu ukončení je třeba myslet na konstrukci okraje. Nesmí být šikmý, aby kamínky nepadaly do jezírka. Vytvoření valu a žlábku zajistí dobrou stabilitu.
 • Kameny – Okraj jezírka lze vyskládat většími kameny. Zde je nutné dávat pozor, aby nedošlo k protržení fólie. Nutné použití geotextilii. Častou otázkou je také “Čím lepit kameny v jezírku“. Kameny lze skutečně přilepit. Některé přípravky umějí pracovat i pod vodu. Využívá se černá montážní pěna, kterou je možné využít pro styk s pitnou vodou.
 • Terasová prkna – Hojně využívaná varianta u koupacích jezírek.

FAQ – nejčastější otázky – Kamínková folie pro zahradní jezírka

Kamínková fólie se lepí přímo na povrch, který chcete zakrýt. Například jezírková fólie, kryt šachty.

Záleží na způsobu používání. OASE kamínkové fólie jsou přilepeny kvalitním lepidlem. Pokud nebude příliš zatěžována, tak bude štěrk držet na místě dlouho.

Umístěním na místa s minimální zátěží. Není určena jako pochozí materiál. Není vhodné čistit hrubou silou.

Kamínkové fólie jsou osazeny jemnými oblými kamínky. Jsou hrubší než písek.

Použití v jezírku s rybami je zcela bezpečné, protože je využíváno zdravotně nezávadných materiálů.

K nalepení kamínkové fólie se používá lepidlo na PVC nebo EPDM.

Přesvědčila vás jednoduchost a snadnost provedení při zakrývání kamínkovou fólií? Vybírejte rovnou na spolehlivém a osvědčeném e-shopu.

O ostatních jezírkových fóliích a typech jsem sepsali článek Jak vybrat jezírkovou fólii. Najdete tady rozdíly mezi kaučukovou, PVC nebo tekutou fólií. A také, jak určit velikost fólie, která bude na váš projekt třeba.

Veronika Jadrná

Podobné příspěvky